Yeni hidrazon türevlerinin sentezi ve biyolojik etki çalışmaları
Synthesis and biological activity studies of new hydrazone derivatives
  1. Tez No: 587027
  2. Yazar: EMİNE MERVE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA DİLEK ALTINTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Seçici ve etkili antikanser ajanlar geliştirmek amacıyla, bu çalışmada pirimidin halkası taşıyan 13 adet yeni hidrazon türevi sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları, IR, 1H NMR, 13C NMR ve kütle spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Tüm bileşiklerin 5RP7 H-ras onkogen transform sıçan embriyonik fibroblast ve L929 fare embriyonik fibroblast hücre dizileri üzerine sitotoksik etkileri MTT testi ile araştırılmıştır. In vitro etki testlerine göre, N'-benziliden-2-[(4-(4-klorofenil)pirimidin-2-il)tiyo]asetohidrazit (3a), N'-(4-(pirolidin-1-il)benziliden)-2-[(4-(4-klorofenil)pirimidin-2-il)tiyo]asetohidrazit (3d), N'-benziliden-2-[(4-(4-metoksifenil)pirimidin-2-il)tiyo]asetohidrazit (3g), N'-(4-(pirolidin-1-il)benziliden)-2-[(4-(4-metoksifenil)pirimidin-2-il)tiyo]asetohidrazit (3j) bileşiklerinin cisplatine (IC50= 1.87±0.15 µg/mL) kıyasla 5RP7 hücreleri (sırasıyla
Özet (Çeviri)
In order to develop selective and potent anticancer agents, in this study, 13 new hydrazone derivatives bearing a pyrimidine ring were synthesized. The structures of the obtained compounds were elucidated by IR, 1H NMR, 13C NMR and mass spectroscopy. The cytotoxic effects of all compounds on 5RP7 H-ras oncogene transformed rat embryonic fibroblast and L929 mouse embryonic fibroblast cell lines were investigated using MTT assay. According to in vitro activity tests, N'-benzylidene-2-[(4-(4-chlorophenyl)pyrimidin-2-yl)thio]acetohydrazide (3a), N'-(4-(pyrrolidin-1-yl)benzylidene)-2-[(4-(4-chlorophenyl)pyrimidin-2-yl)thio]acetohydrazide (3d), N'-benzylidene-2-[(4-(4-methoxyphenyl)pyrimidin-2-yl)thio]acetohydrazide (3g), N'-(4-(pyrrolidin-1-yl)benzylidene)-2-[(4-(4-methoxyphenyl)pyrimidin-2-yl)thio]acetohydrazide (3j) were found to be effective on 5RP7 cells (with IC50 values