İstanbul ilinde yaşayan kişilerin geçmişinde cinsel istismara uğramaları üzerine kesitsel bir çalışma
Cross-sectional study for the individuals living inistanbul and having past experiences regarding sexualtrauma
  1. Tez No: 587045
  2. Yazar: SEDA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki erişkin bireylerin geçmişinde çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma durumları, demografik değişkenleri ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Katılımcıların, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar olmakla birlikte fiziksel ve duygusal ihmal edilme düzeyleri demografik değişkenlerle karşılaştırılmış ve çocukluk dönemi kötü muameleye maruz kalma durumu ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. 498 kişinin verilerinin incelendiği çalışmada, katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çocukluk çağı travmaları alt boyutlarının katılımcıların demografik değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiş; çocuklukta kötü muameleye maruz kalma durumu ile fiziksel, duygusal ve cinsel istismar ile duygusal ihmal boyutları arasında korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, risk faktörü olarak dahil edilen demografik değişkenlerle birlikte çocukluk çağı travma boyutlarının çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma durumu ile ilişkisi incelendiğinde, kadınların, fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal puanları yüksek olan katılımcıların çocukluk döneminde kötü muameleye maruz kalma düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçların, erişkin bireylerde yalnızca cinsel istismar öyküsü göz önünde bulundurulmaksızın diğer travmatik deneyimleri ile çocukluk döneminde kötü muamele arasındaki ilişki incelenmiş ve psikolojik travmaya yatkınlık olarak kabul edilebilecek bireysel faktörlerin söz konusu olduğu saptanmıştır. Bu alanda yapılacak olan müdahaleler ve ileri araştırmaların bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmanın kapsamını genişletebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood abuse in childhood, demographic variables and childhood traumas are discussed. The physical, emotional and sexual abuse of the participants were compared with the demographic variables of physical and emotional neglect, and the relationship between childhood maltreatment and childhood trauma was investigated. Demographic Information Form, Childhood Negative Experiences Scale and Childhood Trauma Questionnaire were applied to the participants. According to the findings obtained in the study, it was determined that child trauma subscales differed significantly according to the demographic variables of the participants. A correlation was found between childhood maltreatmant and physical, emotional and sexual abuse and emotional neglect subscales. In addition, when the relationship of childhood trauma subscales with childhood maltreatment status and demographic variables included as risk factors were examined, it was found that women, participants reported higher physical abuse, physical neglect and emotional neglect scores also reported significantly higher levels of child maltreatment. The results of the study incicated that not only the history of sexual abuse was found among participants, but also other travmatic experiences were found in this study. Additionally, it was determined that there are also individual factors that can be considered as a susceptibility to psychological trauma. Interventions and further research in this area are thought to expand the scope of the study in line with the findings of this study.