Bir kamu hastanesi sağlık çalışanlarında duygusal emek düzeyi ve etkileyen faktörler
Emotional labor on healthcare workers in a public hospital and related factors
  1. Tez No: 587044
  2. Yazar: OYA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma ile İzmir ilinde bulunan bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının duygusal emek düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Analitik bir çalışma olan araştırmanın verileri 01.02.2017-01.04.2017 arasında toplanmıştır. Araştırmaya 304 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için sosyo-demografik özellikler soru formu, Duygusal Emek Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının duygusal emek düzeylerinin yüzeyel rol yapma ve doğal duygular boyutlarında yaş değişkenine göre istatistiksel bakımdan anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Duygusal emek alt boyutu olan yüzeyel rol yapma ile mesleki yıl ortalaması değişkeni arasında da istatiksel bakımdan anlamlı farklılık görülmüştür. Ancak diğer alt boyutlar olan derinden rol yapma ve doğal duygular arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sağlık çalışanlarının memnuniyet düzeyleri ile duygusal emekleri arasında ise anlamlı fark bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının duygusal emek düzeyleri ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiye dair bulgular incelendiğinde tükenmişlik düzeyleri ile duygusal emekleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the emotional labor and factors affecting health workers working in a public hospital in İzmir. The data of the research, which is an analytical study, was collected between 01.02.2017-01.04.2017. 304 healthcare workers participated in the study. Socio-demographic characteristics questionnaire, Emotional Labor Scale and Maslach Burnout Inventory were used to collect research data. As a result of the study, it was found that emotional labor levels of health workers showed statistically significant differences in surface acting and natural emotion dimensions according to age variable. There was also a statistically significant difference between surface acting, which is the emotional labor sub-dimension, and the mean of professional year. However, there was no significant difference between other sub-dimensions, deep acting and natural emotions. A significant difference was found between the satisfaction levels and emotional labor of healthcare workers. When the findings regarding the relationship between emotional labor levels and burnout levels of health workers were examined, a significant difference was found between burnout levels and emotional labor.