The function of the family court experts in the resolution of family disputes
Aile uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde aile mahkemesi uzmanlarının işlevi
- Tez No: 587096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KÖKKILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
''Aile Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesinde Aile Mahkemesi Uzmanlarının İşlevi" başlıklı çalışmada, aile uyuşmazlıklarının yargı yoluyla çözümü ve arabuluculuk yoluyla çözüm yöntemlerinin incelenmesi, bu süreçlerde uzmanların rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada öncelikli olarak Türk Hukukunda aile uyuşmazlıklarının yargı yoluyla ve arabuluculuk yoluyla çözüm mekanizmaları yasal çerçevede incelenmiş, aile mahkemelerinde uzmanların statüsü tespit edilmiştir. İkinci bölümde Türk Hukukunda uzmanların görev, çalışma usul ve yöntemlerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türk Hukuk Sistemindeki aile uyuşmazlıklarının çözüm mekanizmaları ve uzmanların işlevleri ile karşılaştırmalı bir değerlendirme yapabilmek için yabancı hukuk sistemlerindeki aile uyuşmazlıklarından doğan sorunların çözüm mekanizmaları ve uzmanların işlevleri araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise değerlendirmeye yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study with the title ''Functions of Family Court Experts in Resolution of Family Disputes" is to analyze legal remedies and mediation in resolving family disputes and the role of family experts throughout the process. The study firstly deals with the legal remedies and mediation to resolve family disputes in Turkish Law within the legal framework and to identify the status of famil court experts. Second chapter of the study dwells on duties, working principles and methods of family court experts in Turkish Law. Whilst chapter three searches for family disputes solving mechanisms and the functions of the family court experts in the law systems of other countreis in order to make a comparative analysis with the family dispute resolution mechanisms and the functions of the family court experts in Turkish Law, conclusion is dedicated to provide an evaluation.