Aile Mahkemelerinin Kuruluşu ve Yargılama Usulü
Foundation and Jurisdiction of Family Courts
  1. Tez No: 214748
  2. Yazar: MUHAMMED ZEKİ TEMEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ülkemiz adalet sistemi içerisindeki yerini alması kısa denebilecek bir zaman önce olan aile mahkemeleri, anayasa ile koruma altına alınan ailenin korunması ve bu bağlamda gerekli önlemlerin etkin bir şekilde uygulamaya konulabilmesi gayesine matuf olarak kurulmuştur. Ancak bu mahkemelerin yeni kurulmuş olmaları, çalışma ve yargılama usullerine ilişkin olarak henüz yerleşmiş içtihatların bulunmaması nedeniyle bu mahkemelerin gelişim süreci devam etmektedir. Aile mahkemelerinin yapısına ve getirilen yargılama usulüne ilişkin kurallara baktığımızda, bu mahkemelerin, kurulmasıyla beklenilen hedefleri gerçekleştirmeye yönelik düzenlemelerle donatıldığı anlaşılmaktadır. Özellikle, giitikçe karmaşıklaşan ve yozlaşan aile içi ilişkilerden kaynaklanan sorunların çözümü aşamasında, uzmanların aile mahkemelerinin bünyesinde yer almalarını öngören düzenleme büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında, Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine İlişkin Kanunun 7. maddesiyle de, aile mahkemelerinin görev alanına giren uyuşmazlıkların çözümünde, uzlaşma yöntemi getirilmiş ve bu şekilde uyuşmazlıkların etkin ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması sağlanarak, gereksiz yer dava ve işlerin sürüncemede kalmaması amaçlanmıştır. Ancak, ülkemiz adalet sisteminin içinde bulunduğu mevcut şartlar göz önünde bulundurulduğunda, bahsi geçen düzenlemelerle etkin hale getirilmeye çalışılan aile mahkemelerinin, yeterli personelin bulunmaması, aile mahkemesi görevlerinin, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölge adliyelerde, ağır iş yükü altında faaliyet göstermeye çalışan asliye hukuk mahkemeleri tarafından yerine getirilmesi, aile mahkemeleri bünyesinde yer alan uzmanların hukuki statülerinin ve çalışma koşullarının tam olarak belirtilmemesi gibi sebeplerden dolayı, kısa vadede kendisinden beklenilen hedefleri gerçekleştirmesi kolay gözükmemektedir. 221 Aile mahkemelerinin kuruluş sürecinde tüm bu hususlar çalışmamızda eleştirel yönleriyle ele alınmaya çalışılmış ve özellikle eleştiri konusu yapılan hususlar, ilgili konu başlığı altında ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir Tüm bunların yanında aile mahkemelerin tam bir verimlilikle çalışması sağlandığında, bu mahkemelerin kurulmasıyla beklenilen hedeflerin bir çoğuna ulaşılmış olacaktır. Bunun için daha önce de belirttiğimiz gibi aile mahkemelerinin sağlam bir temele oturtulması, öncelikle mahkemelerdeki personel sıkıntısına bir çözüm getirilmesi ve en azından üçüncü bölge düzeyindeki adliyelerde, aile mahkemelerinin müstakil olarak kurulması gerekmektedir. Ancak bu da çalışmamızda da ifade edildiği gibi zaman alacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been a short time since the Family Courts have taken their places in our Country's Justice system. The Turkish Republic?s Constitution gives the responsibility of protecting the family to these courts and therefore they are supposed to perform the function of making the necessary legal actions to fulfill this responsibility. But, due to the newness and inexperience of these courts, they are still undergoing the process of development. When we consider the objectives, the structure and the current jurisdiction rules of these courts, it is apparent that they have been equipped with the regulations which will enable them to attain the expected goals. Especially, the regulations about the expert officers which will be a part of the court are designated in the foundation law of the court. This will display a siginificant importance about the solutions of the inner family discrepancies which are getting gradually more complicated and degenerated. Likewise, the method of encouraging the way of ?Reconciliation? in solving the trials is prescribed in the 7th article of the law of foundation and jurisdiction of the Family Courts. Therefore, this will cause the jurisdiction process to prolong unnecessarily and it will be unavoidable to force both parties to reconcile even in unsoluble discrepancies which is not a fovourable situation. Thus, it is far from being a permanent and efficient solution. However, considering the circumstances of our country, it is not so easy to implement these regulations. 223 Because of the following reasons it is unexpected to see the desired benefits of these Family Courts in the near future; The Judiciaries which are encountering shortage of necessary number of staff are also in dire need of qualified officers; The heavy burden of the ?ASLİYE? courts, which also undertook the duties of Family Courts in the 3rd, 4th and 5th regions;The difficulties faced by these regions to utilize those aforementioned experts; The status of these experts are not clearly stated. Besides these, most of the expectations will be met when the Family Courts take effect with total efficiency. However, as we stated before, the infrastructure of these courts must be set upon strong grounds. Especially the shortage of qualified personnel must be overcome (such as judges or scribes etc) and they must be founded independently at least in the 3rd region Judiciaries. As stated above, all of these improvements will take a certain amount of time.