1991-2015 arası Yesevilik bağlamında Türkiye Kazakistan ilişkileri: Ekonomi, kültür, diplomasi
- Tez No: 587107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİHAN LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, 1991 senesinde bağımsızlığını ilan ederek uluslararası konuma gelen Kazakistan'ın Türkiye ile olan ilişkilerinin Yesevilik bağlamında incelenmesi amacıyla yazılmıştır. 1991-2015 yılları arasındaki ilişkiler bu tezin sınırlarını belirlemektedir. Bu tezin amacı, Kazakistan ve Türkiye ilişkilerini tamamı ile analiz etmek ya da politikalarının başarı ya da başarısızlıklarını ölçmek değildir. Amaç, Kazakistan'da ortaya çıkan Yesevilik anlayışının Türkiye ilişkilerindeki etkisi ve bu bağlamda politikanın belirlenmesinde ne düzeyde etkili olduğu üzerine bir araştırma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aim is, in 1991, declared independence in order to examine in the context of its relations with Kazakhstan Yesevilik from Turkey's international position. The relations between 1991 and 2015 determine the limits of this thesis. The aim of this thesis is not to measure their success or failure to analyze the relations with Kazakhstan and Turkey all or policies. The aim is that the resulting impact on relations between Turkey and Kazakhstan Yesevilik do research on understanding what that level is effective in determining policy in this regard.