Okul öncesi eğitim yapılarında öğrenme mekanları ve kullanıcı olarak alfa kuşağı
Learning spaces in preschool education structures and generation alpha as users
  1. Tez No: 587106
  2. Yazar: AZİZ MISTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bireyin geleceğinin şekillendiği okul öncesi dönemde öğrenme, fiziksel ve zihinsel bir süreçtir. Etkili öğrenme ve yaratıcı düşüncenin gelişmesi için okul öncesi dönemde bulunan çocuğun yaşadığı çevrenin doğru tasarlanması gerekmektedir. Öğrenme deneyiminin gerçekleştiği bu ortam, kullanıcısı olan kuşağın karakteristik özelliklerine bağlıdır. Bugün okul öncesi eğitim yapılarındaki öğrenme mekânları kullanıcıları Alfa kuşağı çocuklarıdır. Bu kapsamda kuşağın öğrenme biçimleri, yöntemleri ve araçları değişmekte ve bu doğrultuda öğrenme mekânları dönüşmektedir. Bu çalışmada kullanıcı olarak Alfa kuşağı çocuklarının özellikleri ve öğrenme yöntemleri incelenerek, okul öncesi eğitim yapılarında öğrenme mekânına etkileri araştırılmıştır. Yeni bir kullanıcı tipolojisi olarak karşılaştığımız Alfa kuşağının, gereksinimi olan okul öncesi eğitim yapılarında yer alan öğrenme mekânları iç mekân niteliklerini tespit etmek amacıyla Türkiye'de Bursa ve Eskişehir, Avrupa'da Helsinki, Espoo ve Stockholm'deki öğrenme iç mekânları ve araçları yerinde gözlemlenerek analiz edilmiş, okul öncesi öğretmenleri ve pedagoglar ile yerinde yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak farklı gereksinim ve öğrenme biçimlerine sahip olan Alfa kuşağı için uygun öğrenme çevresi bulunmadığı ve kullanıcıya uygun tasarlanması gereken öğrenme mekânlarına gereksinim duydukları tespit edilmiştir. Kuşağın başarısına katkıda bulunabilmek ve Alfa kuşağının okul öncesi eğitim yapılarında yer alan öğrenme mekânlarındaki niteliklerinin belirlenmesi bu çalışmanın ana yapısını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Learning in the pre-school period in which the future of the learners is shaped is a physical and mental process. For the development of effective learning and creative thinking, the environment in which the child lives in the pre-school period should be designed correctly. The learning environment where the learning takes place depends on the characteristics of the generation as a user. Today, the users of learning spaces in pre-school education structures are generation alpha children. In this context, learning styles, methods and tools of the generation change and learning spaces are transformed accordingly. In this study, the characteristics and learning methods of generation alpha children as a user were examined and their effects on learning space in pre-school education structures were investigated. In order to determine the interior design criteria of the learning spaces in pre-school education structures that the generation alpha need, which we encounter as a new user typology, learning facilities and tools in Bursa and Eskisehir in Turkey, and in Helsinki, Espoo and Stockholm in Europe were observed and analyzed on-site. Additionally, semi-structured face-to-face interviews were conducted with pre-school teachers and pedagogues. As a result, it was determined that there is no suitable learning environment for the generation alpha which has different needs and learning styles and they need learning spaces that need to be designed according to the user. Therefore, the main objective of this study is to contribute to the success of the generation and to determine the interior design criteria in the learning spaces in the pre-school education structures of the generation alpha.