Polonya örneğinde demokratik gerileme sürecinin analizi: 2015-2023
Analyzing the process of democratic backsliding in the case of Poland: 2015-2023
  1. Tez No: 942005
  2. Yazar: KAMİL MURAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Polonya sosyalist rejimden demokratik rejime geçiş konusunda en parlak örnekler arasında gösterilmekteydi. Ancak bu başarı uzun sürmedi ve 2005 seçimlerinden sonra, Polonya'daki demokratik gerilemeyi konu alan akademik çalışmalar yapıldı. Bu gerileme sürecinin baş aktörü olarak görülen Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) 2007 seçimleriyle ayrıldığı iktidara, 2015 seçimleriyle geri döndü. PiS, seçmenlerin temel sorunlarını iyi analiz etmiş ve zaten toplumda var olan görüş ayrılıklarını, kutuplaştırıcı söylemlerle daha görünür bir hale getirmişti. 1991'den sonra ilk kez tek başına hükümet kurmak için gereken sandalye sayısını 2015 seçimlerinde kazanan parti, bu başarısını 2019 seçimlerinde de tekrarlamıştır. PiS'in seçim başarıları, Polonya'nın demokratik rejimi için önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü parti demokratik rejimi pekiştirmek yerine, demokratikleşme sürecinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olan politikalara sahipti. PiS anayasal demokrasinin ilkeleriyle çelişen ve kuvvetler ayrılığı ilkesini yürütme erki lehine olacak şekilde değiştiren girişimlerde bulunmuştur. Bu bağlamda tezin araştırma sorusu,“Polonya'nın demokratik gerileme süreci, yargı ve medya alanlarında gerçekleştirilen reformlardan nasıl etkilenmiştir?”olarak belirlenmiştir. Tezin temel bulgusuna göre; 2015-2023 arası dönemde yapılan yargı ve medya düzenlemeleri, anayasal demokrasinin temel kriterleri ile çelişmektedir. Bununla beraber, PiS'in 2023'teki genel seçimleri kaybederek ana muhalefet partisi görevini üstlenmesi, ülkedeki demokratik gerilemenin derinleşmesini engellemiştir. Bu bulgu, demokratik rejimlerinin devamlılığında güç değişimi kriterinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Poland was considered amongst the most promising cases of transition from socialist regime to democratic regime. Yet, this success has not last long and after the 2005 elections, academic studies have examined which focuses on democratic backsliding in Poland. Law and Justice Party (PiS) which is seen as the main actor in this backsliding process, came back into power in the 2015 elections, after having left in 2007. PiS has well analysed main issues of electorate and made the already existing divisions in society more visible, through polarising discourses. In the 2015 elections, party won the number of seats needed to establish a government on its own for the first time after 1991, and repeated this triumph in the 2019 elections. Electional triumphs of PiS, is a significant turning point for democratic regime of Poland. Because, rather than reinforce democratic regime, party possessed policies that have adversely affected the democratization process. PiS took initiatives that contradicted with constitutional democracy principles and changed the principle of separation of powers in favor of executive power. In this context, research question of thesis is,“How was Poland's democratic backsliding process affected by reforms introduced in judiciary and media domains?”. According to the main finding of thesis; judicial and media reforms carried out between 2015 and 2023, contradicts the core criteria of constitutional democracy. However, PiS lost the 2023 elections and assumed the role of main opposition party, and this prevented the further deepening of democratic backsliding in country. This finding highlights the importance of power alternation as a key criterion for sustainability of democratic regimes.