Uluslararası ticari faaliyet gösteren işletmelerde 'mobbing' uygulamasının işletme faaliyetleri üzerine etkisi (Karşılaştırmalı model analizi)
The effect of 'mobbing' in managements that carry out international commercial activities (Comparative model analysis)
  1. Tez No: 587121
  2. Yazar: ŞAHİN ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzdeki mobbing olgusunun, çoğu kişiler tarafından bilinmemesine rağmen kişiler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu bir gerçektir. İşyerinde gerçekleşen her olayın mobbing olacağı varsayımı doğru olmamakla beraber herhangi bir ayırım gözetmeksizin her bireye etik olmayan davranışlar uygulanabilmektedir. Mobbing olgusundan bahsedebilmek için söz konusu davranışın işçiye yönelik sistematik ve süreklilik halinin varlığı ön koşuldur. İşletmeler kurumsallaşma niteliğine bağlı, ulusal ve uluslararası faaliyet alanına göre mobbing konusunda farklı tutum ve davranış sergilemektedir. Uluslararası hizmet veren işletmelerin birçoğu mobbing konusunda belirli yaptırımlar düzenlemektedir. Türkiye'de henüz mobbingi önleme kanunu bulunmazken mahkemeler tarafından verilen kararlar ile yetinilmektedir. İşletmeler farkında olmadan mobbingin işletme faaliyetleri üzerindeki etkileriyle karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla bu tez çalışmasında mobbing ile ilgili spesifik noktalara değinilmiş ve günümüz hukuk sisteminde ilk derece mahkemesi olarak yerel mahkemelerden İş Mahkemesi ve Asliye Hukuk Mahkemesi, Bölge Adliye Mahkemesi (istinaf) ve Yargıtay kararlarına konu olan mobbing dava dosyaları incelenmiştir. Mobbing sürecinin olumsuz etkileri, uluslararası ve ulusal işletmecilik faaliyetleri bağlamında karşılaştırmalı model analizi ile irdelenerek, işletmeler üzerindeki etkileri, yaptırımları ve kurumsal maliyeti ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the concept of mobbing is not known by many people today, it is a fact that it has negative effect on people. The assumption that every incident a person encounters at workplace is considered as an example of mobbing is not accurate; on the other hand, each individual may face unethical activities without discrimination. In order to talk about the concept of mobbing, the prior condition must be the systematic and regular activity of the mentioned behaviour against an employee. Managements show different attitudes and behaviour of mobbing in terms of their national and international area of activity based on their quality of institutionalization. Most of managements providing international services impose specific sanctions in regard to mobbing. While there has still not been a law regarding the prevention of mobbing in Turkey yet, mobbing related matters are occasionally settled with court decisions. Managements face the effects of mobbing on business activities even without their knowledge. For this reason, specific points in connection with mobbing are discussed and court case files of Labour Court, the Civil Court of First Instance, Regional Courts of Justice, (Court of Appeal) and Supreme Court as local courts on duty in the legal system of today in connection with mobbing have been reviewed on this thesis. The negative effects of mobbing process have been studied in comparison within the context of international and national business activities and its effects on managements, sanctions and corporate costs have been revealed.