Twıp-dp yeni nesil çeliklerin elektrik direnç nokta kaynağında hasar modunun belirlenmesi
Determation of failure mode in electric resistance spot welding of twip-dp new generation steels
  1. Tez No: 587129
  2. Yazar: ERMAN FERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda otomotiv endüstrisinde kullanılmaya başlayan TWIP çelikleri; yüksek dayanım, yüksek uzama (yaklaşık %50) ve iyi enerji absorbe etme özelliklerine sahiptir. Otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan DP çelikleri ise yüksek dayanım ve iyi uzama oranı ve iyi şekillendirilebilme özelliklerine sahiptir. Elektrik direnç nokta kaynağı diğer birleştirme yöntemlerine kıyasla daha düşük maliyetli olması, hızlı birleştirme yapılabilmesi ve otomasyona elverişli olması, yapılan birleştirme sonucu elde edilen kaynaklı numunede diğer birleştirme yöntemlerine kıyasla daha az distorsiyon meydana gelmesi gibi avantajlarıyla otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca farklı çelik türlerinin veya farklı metallerin birleştirilmesi yapılabilmektedir. Bu çalışmada 1,4 mm kalınlığındaki TWIP950 çelik sacları ile 1,2 mm kalınlığındaki DP800 çelik saclar elektrik direnç nokta kaynağı yöntemi ile birleştirilmiştir. Farklı kaynak zamanı değerleri ve farklı kaynak akım şiddeti değerleri kullanılarak numuneler birleştirilmiş ve bulunan sonuçlar incelenmiştir. Elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmiş deney numunelerinin mukavemet özellikleri, sertlik dağılımları incelenmiştir. Makroyapı ve mikroyapı incelemeleri yapılırken optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada, TWIP950 ve DP800 çelik saclarının elektrik direnç nokta kaynaklı birleştirmelerinde en uygun kaynak parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
TWIP steels that have been used in automotive industry in recent years; which has high strength, high elongation rate (about 50%) and good energy absorption capacity. DP steels, which are widely used in automotive industry, have high strength and good elongation rate and good formability. The electrical resistance spot welding is widely used in the automotive industry with its advantages such as being more cost effective than other joining methods, fast joining and being suitable for automation, resulting in less distortion than other joining methods in the welded sample. In addition, different types of steel or different metals can be combined. In this study, TWIP 950 steel sheets of 1,4 mm thickness and DP 800 steel sheets of 1,2 mm thickness were combined with electrical resistance spot welding method. The samples were combined and the results were examined by using different welding time values and different welding current intensity values. The strength properties and hardness distributions of the test specimens combined with electrical resistance spot welding were investigated. Optical microscope and scanning electron microscope were used in macrostructure and microstructure investigations. In this study, it was tried to determine the most suitable welding parameters in electrical resistance point welded joints of TWIP950 and DP800 steel sheets.