Fakirlik tuzaklarının modellenmesi
Modelling poverty traps
- Tez No: 587128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fakirlik ülkelerin en büyük sorunlarının başında gelmektedir ve ülkeler bu sorunla baş edebilmek için çeşitli çıkış yolları aramaktadırlar. Fakirlik çoğunlukla geçici bir durum olmasına rağmen, fakirliğin uzun süreli ve kalıcı hale gelmesiyle birlikte fakirlik tuzakları oluşmaktadır. Fakirliğin kısır döngüsü olarak da bilinen fakirlik tuzakları kendi kendilerini yenileyen ve güçlendiren bir yapıya sahip olup kendi kendilerini sürdürebilen mekanizmalardır. Bu mekanizmalar ülke ekonomilerinin koordinasyon başarısızlıkları sebebiyle potansiyelinin altında daha düşük bir dengede saplanıp kalmasıyla oluşmaktadır. Bu da ülkelerin kalkınma ve büyüme sürecini etkilmektedir. Fakirlik tuzağı modelleri ülke ekonomilerinin başlangıçtaki koşullarının kalkınma ve büyüme sürecinde önemli bir rolü olduğunu belirtmektedir. Ülke ekonomilerinin başlangıçtaki koşulları iyiyse uzun dönem performansı da iyi, başlangıç koşulları kötüyse de uzun dönem performansı da kötü olacaktır. Bu nedenle ülkelerin büyüme süreçleri farklı ilerleyecektir. Bu çalışmada fakirlik tuzakları ile ilgili literatür ele alınarak fakirlik tuzağının kavramsal olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Fakirlik tuzakları tanımlanmakta, ekonomilerde görülen tuzak mekanizmaları ve bu tuzaklardan kurtulma yöntemleri değerlendirilmektedir. Bununla birlikte koordinasyon başarısızlıkları ve fakirlik tuzakları ilişkisi koordinasyon oyunları çerçevesinde tartışılmaktadır. Bu bağlamda oyun teorisi perspektifinde kurulan fakirlik tuzağı mekanizmaları değerlendirilmektedir. Fakirlik tuzakları makro ölçeklerde ve mikro ölçeklerde ortaya çıkabilmektedir. En bilinen fakirlik tuzakları olarak çalışmada farklı ölçeklerde görülen yapısal fakirlik tuzakları, kurumsal fakirlik tuzakları ve davranışsal fakirlik tuzakları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the major problems of the countries and countries are seeking various ways to deal with this problem. Although poverty is mostly a temporary situation, poverty traps are formed with the long-term and lasting poverty. The poverty traps, also known as the vicious circle of poverty, are self-reinforcing and self-sustaining mechanisms. These mechanisms are formed by the fact that the economies of the country are stuck in a low-level equilibrium due to coordination failures. This affects the process of development and growth of countries. The poverty trap models indicate that the initial conditions of the country's economies play an important role in the development and growth process. If the initial conditions of the economies are good, the long-term performance is good, and if the initial conditions of the economies are bad, the long-term performance is bad too. Therefore, the growth process of countries will progress differently. In this study, we aim to evaluate the conceptual framework of the poverty trap by means of related literature review. The poverty traps are defined, the trap mechanisms which are seen in economies and the methods of getting rid of these traps are evaluated. In addition, we discuss the relationship between coordination failures and poverty traps within the framework of coordination games. In this context, the poverty trap mechanisms established in the perspective of game theory are evaluated. We also explain in detail the most well-known macro scaled or micro scaled poverty traps such as structural poverty traps, institutional poverty traps and behavioral poverty traps.