The representation of women in the 20th and 21st century dystopias
Yirminci ve yirmi birinci yüzyıl karşı-ütopyalarında kadın karakterlerin yansıması
- Tez No: 587142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, İngiliz yazar Angela Carter'ın Heroes and Villains, Kanada'lı yazar Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Amerikalı yazar Suzanne Collins'in üçleme serisi Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş karşı-ütopya romanlarında ana karakterler üzerinden giderek feminist karşı-ütopyanın dönemsel etkisini karşılaştırarak analiz eder. Bu tezin amacı feminist karşı-ütopya romanlarında kadın karakterlerin edebiyatta tarihsel olarak daha cesur ve umut vadeden karakterlere dönüştüğünü göstermektir. Giriş bölümünde ütopya, karşı-ütopya, erkek ve kadın karşı-ütopya yazınları genel açılarıyla ele alınıp karşılaştırılır. İlk bölümde Angela Carter'ın Heroes and Villains romanındaki kadın karakter Marianne'in karşı-ütopya dünyasına bakışının umutsuzlukla dolu olduğunu ve bunu kabullenişinin altında yatan pasifliğini anlatır. Nitekim, Marianne bu umutsuzluk içinde hayatta kalan bir kadın karakterdir. İkinci bölüm Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü'ndeki Offred karakterinin umutsuz bakış açısını sunar. Offred, karşı-ütopyayı umutsuz bir şekilde karşılar ve yaşadığı karşı-ütopya dışında bir hayat düşler. Nitekim, bu karşı-ütopya'dan kaçar. Üçüncü bölümde Suzanne Collins'in üçlemesi Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş romanlarındaki ana karakter Katniss'in yine umutsuz karşı-ütopyada önceki işlenen romanlara ve karakterlerin analizlerine tam zıt olarak umut aşılayan bir karakter ve kahraman olduğu gözlemlenir. Katniss karşı-ütopyayı sonlandırarak ütopyaya dönüştürür. Bu tez, feminist yazarların yaşam mücadelelerine tepkileri doğrultusunda, kadınlar tarafından yazılan karşı-ütopyalardaki kadın kahramanların edebiyatta giderek daha umutlu hale geldiğini göstermek amacıyla bu üç feminist karşı-ütopyalara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of the feminist dystopian writing on female protagonists based on a comparative study of one British dystopian novel by Angela Carter Heroes and Villains, one Canadian dystopian novel by Margaret Atwood The Handmaid's Tale, and one American dystopian trilogy by Suzanne Collins; The Hunger Games, Catching Fire, and Mockingjay. This thesis aims to show how the female characters in feminist dystopian writing sequentially evolve into brave and hopeful women in literature. The introduction presents utopia, dystopia, male and female-written dystopian writings in general terms. The first chapter offers the viewpoint of the passive female protagonist Marianne in Angela Carter's Heroes and Villains and explains that she accepts the hopeless point of view. Thus, she is a female character who is able to survive in this hopelessness. The second chapter suggests Offred's point of view in Margaret Atwood's, The Handmaid's Tale. She greets the dystopia , and the character idealizes for a better world outside the dystopia that she lives in. Yet, she ends up in“nowhere”by escaping from that dystopia. The third chapter analyses the trilogy of Suzanne Collins' The Hunger Games, Catching Fire, and Mockingjay in terms of the female protagonist's perspective showing how the protagonist Katniss becomes the dystopian heroine. She brings her dystopia's end and turns it into a utopia instead at the end of the book which distinguishes her from the other protagonists. The thesis focuses on these three feminist dystopias with an aim to show that the female protagonists in dystopias written by women are gradually becoming more hopeful in literature in accordance with feminist authors' reactions to the struggles in life.