Mobilya tasarım ve üretiminde üç boyutlu yazıcı teknolojisi
Three dimensional printing technology in furniture designand production
  1. Tez No: 587145
  2. Yazar: TAHSİN EMRE EKE
  3. Danışmanlar: PROF. MELTEM ETİ PROTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mobilya tasarımı ve üretiminde üç boyutlu yazıcı teknolojisinin potansiyeli dört ana başlıkta incelenmiştir. Birinci bölümde, üç boyutlu yazıcı teknolojisinin tarihsel gelişimine değinerek, bu teknolojinin geçirmiş olduğu aşamalar, farklı türleri ve hangi sektörlerde kullanıldığı konusunda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak tasarım ve üretim yapan tasarımcıların mobilya tasarımı yaklaşımları üzerinde durulmuştur. 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak özgün bir üretim metodu geliştirmiş tasarımcıların yanı sıra, piyasada mevcut olan üç boyutlu yazıcı teknolojilerini kullanarak yapılan mobilya tasarımlarından örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile tasarım ve üretim yöntemini bire bir deneyimleyerek veriler elde etmeye çalışılmıştır. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile tasarım ve üretim süreci, mobilya tasarım önerisi üzerinden örneklendirilmiştir. Dördüncü bölümde tez kapsamında yapılan incelemeler, mobilya tasarım ve üretiminde değişime ilişkin özgün ve inovatif yaklaşımlar sonucu ortaya çıkan veriler yer almaktadır. Mobilya tasarım ve üretiminde üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin potansiyelini ortaya koyarak; tasarım ve üretimin gelecekte nasıl dönüşeceği üzerine öngörüler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The potential of three-dimensional printing technology in furniture design and production is examined under four main headings. In the first chapter, it is mentioned about the historical development of three-dimensional printing technology, the stages of this technology, the different types of three-dimensional printing technology and the sectors in which it is used. In the second part, the design approaches of designers who use design and production by using three-dimensional printing technology are emphasized. In addition to the designers who developed an original method of production using 3D printing technology, examples of furniture designs made using commercially available three-dimensional printing technologies are given. In the third chapter, we tried to obtain data by experiencing the design and production method with three-dimensional printer technology. The design and production process with 3D printing technology is illustrated through the furniture design proposal. In the fourth chapter, the researches carried out within the scope of the thesis, the results of the original and innovative approaches to change in furniture design and production are included. To demonstrate the potential of three-dimensional printer technologies in furniture design and manufacturing; projections on how design and production will be transformed in the future.