Üç boyutlu yazıcılarla özgün tasarım elemanlarının üretiminde yenilikçi yaklaşımlar: Sürdürülebilirlik açısından değerlendirme
Innovative approaches in producing original design elements with three-dimensional printers: Evaluation in terms of sustainability
- Tez No: 915694
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İç mekân tasarımı, estetik, işlevsellik, kullanılabilirlik gibi faktörlerin bir araya geldiği, yaşam alanlarını şekillendiren önemli bir sanat ve bilim dalıdır. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte her alanda olduğu gibi iç mekân tasarımında da birçok değişim meydana gelmiştir. Bu değişimlerden biri de üç boyutlu yazıcı teknolojisinin gelişimidir. Üç boyutlu yazıcılar, dijital modellemeleri fiziksel nesnelere dönüştürebilme kabiliyeti sunmaktadır. İç mekân tasarımında üç boyutlu yazıcıların kullanımı, bu disiplini temelden dönüştüren yenilikçi bir yaklaşım olarak ön plana çıkmaktadır. İç mekanların ihtiyaçlara uygun tasarlanması ve kişiselleştirilmesi önemli bir önceliktir. Üç boyutlu yazıcılar, iç mekân tasarımında sınırsız yaratıcılığı ve kişiye özel tasarımları destekleyerek sürdürülebilirlik prensiplerine de uygun bir şekilde kullanılabilmektedir. Araştırmalara göre insanlığı ayak izi 20. yüzyıldan beri giderek artmaktadır. Atıkların neden olduğu kirlilik, günümüz dünyasına zarar verirken geleceğimizi de tehdit etmektedir. Bu sebeple sürdürülebilirlik artık tüm alanlarda zorunlu hale gelmiştir. Üç boyutlu yazıcılarda gelinen noktada, çalışma prensibi ve biyobozunur malzemelerin kullanımına imkân vermesi sayesinde %90'ın üzerinde çevresel verimlilik sağlanmakta ve bu durum sürdürülebilir tasarımlara büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle PLA gibi biyobozunur hammaddelerin kullanımı ile atık miktarı önemli ölçüde azaltılmakta, karbon ayak izi düşürülmekte ve doğaya zarar vermeyen sürdürülebilir üretim süreçleri desteklenmektedir. Ayrıca bu teknoloji iç mekânda daha hızlı, özelleştirilebilir ve tasarruflu çözümler sunma fırsatı vermektedir. Tasarımcılar, klasik tasarım sınırlamalarını aşarak her türlü özgün, karmaşık veya benzersiz tasarımları kalıplara bağlı kalmadan hayata geçirebilmektedir. Bu tezde konu detaylı olarak beş bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde araştırmanın amacı, hipotezi, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde üç boyutlu yazıcı teknolojisinin tarihsel gelişimi, kullanım alanları, yazıcı çeşitleri, kullanılan malzemeler ve ekonomik etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde sürdürülebilirlik kavramı ve üç boyutlu yazıcıların sürdürülebilirliğe katkıları örnek tasarımlarla birlikte ele alınmıştır. Dördüncü bölümde özgün tasarım örnekleri geleneksel üretim yöntemleri ile karşılaştırılmış ve mobilya sektörüne etkisi incelenmiştir. Son bölümde ise üç boyutlu yazıcıların iç mekân ve tasarım öğelerinde sağladığı avantajlar, özelleştirme olanakları ve gelecekteki potansiyelleri üzerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interior design is an important discipline that combines factors such as aesthetics, functionality, and usability to shape living spaces. With the rapid advancement of technology, significant changes have occurred in interior design, as in many other fields. One of these changes is the development of three-dimensional printing technology, which offers the capability to transform digital models into physical objects. The use of three-dimensional printers in interior design emerges as an innovative approach that fundamentally transforms this discipline. Designing and personalizing interior spaces to meet specific needs is a crucial priority. three-dimensional printers support unlimited creativity and bespoke designs in interior design while aligning with principles of sustainability. According to research, humanity's ecological footprint has been steadily increasing since the 20th century. Pollution caused by waste harms our contemporary world and threatens our future. Therefore, sustainability has become a necessity across all fields. At the current stage of three-dimensional printing technology, its operating principle and the ability to use biodegradable materials provide over 90% environmental efficiency, significantly contributing to sustainable designs. Especially with the use of biodegradable raw materials such as PLA, the amount of waste is significantly reduced, the carbon footprint is reduced and sustainable production processes that do not harm nature are supported. Furthermore, this technology provides opportunities for faster, customizable, and cost-effective solutions in interior spaces. Designers can transcend traditional design limitations and realize unique, complex, or innovative designs without being constrained by molds. In this thesis, the subject is discussed in detail in five chapters. The first section presents the research's purpose, hypothesis, scope, and methodology. The second section examines the historical development of three-dimensional printing technology, its applications, types of printers, materials used, and economic impacts. In the third section, the concept of sustainability and the contributions of three-dimensional printing to sustainability are discussed alongside example designs. The fourth section compares unique design examples produced through traditional manufacturing methods and analyzes their impact on the furniture industry. The final section offers recommendations regarding the advantages of three-dimensional printing in interior design elements, customization options, and future potential.