Gaziantep yöresi bilmece sorma geleneği ve Gaziantep bilmeceleri
Gaziantep region tradition asking tradition and Gaziantep rides
  1. Tez No: 587309
  2. Yazar: CANSİBEL BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Gaziantep'te sorulan bilmeceler ile bilmece sorma geleneği yedi ana bölüm ve bu bölümlere ait alt başlıklardan oluşmaktadır. Birinci bölüm olan“Giriş”bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kapsam ve sınırları, yöntemi konusunda bilgi verilmiştir. Araştırma alanının tarihi, coğrafi, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı tanıtılmıştır. Gaziantep bilmece sorma geleneği ve Gaziantep bilmecelerinin incelendiği bu çalışmanın bölümleri şunlardır:“Bilmece Kavramı ve Türkiye'de Bilmece Sorma Geleneğine Bir Bakış”,“Bağlam Merkezli Halkbilim Kuramlarına Göre Gaziantep Bilmece Sorma Geleneği”,“Gaziantep'te Sorulan Bilmecelerin Biçim Açısından İncelenmesi”“Gaziantep Yöresinde Sorulan Bilmece Metinleri”. Gaziantep halkından derlenen bilmece metinleri alfabetik sıraya göre yer alacaktır.“Sonuç”,“Yerel Kelimeler Sözlüğü”“Kaynakça”,“Sözlü Bilgi Kaynakları”ve“Fotoğraflar”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the riddles asked in Gaziantep and the tradition of asking riddles consist of seven main chapters and sub-titles of these chapters. In the first chapter,“Introduction bilgi, the subject, aim, scope and limits of the research are given. The historical, geographical, economic and socio-cultural structure of the research area is introduced. Gaziantep riddle asking tradition and this part of the study that examined Gaziantep puzzle are: ”Riddle Concepts and riddles Ask tradition to a network in Turkey“, ”Context-Centered Folklore Gaziantep Riddle Ask tradition by Theory“, ”Investigation of Form of Asked Riddles in Gaziantep“ ”Riddle Texts Asked in Gaziantep Region“. The riddle texts compiled from the people of Gaziantep will be listed in alphabetical order. ”Conclusion“, ”Glossary of Local Words“, ”References“, ”Oral Information Resources Kaynak and“ Photographs ”sections.