Akdeniz deniz güvenliğinde NATO'nun yeri:Etkin Çaba Operasyonu
Role of NATO in the Mediterranean Sea security: Active Endeavour Operation
- Tez No: 587330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHAL ŞEMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca dünya üzerinde ulaşım, ticaret ve etkileşim alanındaki etkinliğiyle düzenler yaratan denizler, 21. yüzyılda da etkinliğini arttırarak sürdürmektedir. Yenilenen ve gelişen teknoloji beraberinde getirmiş olduğu faydalarla, deniz faktörünün daha etkin bir şekilde kullanılmasının önünü açmıştır. Devletler arasında önem arz eden bu alan, güvenlik olgusu etrafında şekillenerek gelişmeler göstermektedir. Bu tez, gelişen sistem içerisinde deniz güvenliğini inceleyerek, ülkemizde bu alandaki çalışmalara katkı sağlama gayesiyle hareket etmiştir. Deniz güvenliği olgusunun, üç tarafı denizlerle çevrili bir devlet için yeterince önem arz etmesi gerekliliğinden yola çıkarak ve günümüz deniz güvenliğinin artan önemi vurgulanarak, bu alanda çalışma yapılmıştır. Tez, NATO'nun Akdeniz'deki pozisyonunu ve gerçekleştirdiği operasyonları incelemiştir. Soğuk Savaş dönemi, Akdeniz'in önemini ve Akdeniz'in ileriye dönük durumunu irdelemiştir. Bölgedeki işbirliği odaklı Akdeniz Diyaloğu, Barselona anlaşması ve İstanbul işbirliği girişimi gibi birlikteliği arttıracak yapılanmalar incelenmiştir. NATO'nun son dönemde Akdeniz'deki yapısal değişimlere karşı takındığı tavır ele alınmış ve bu noktada etkin çaba operasyonunu irdelemiştir. Etkin Çaba operasyonlarının Akdeniz'de göçmen krizi, kaçakçılık, terör faaliyetleri gibi Akdeniz güvenliğine dair tehdit unsuru oluşturacak konulardaki pozisyonlarını ele alınmıştır. Bu konular üzerinde hareket ederken Akdeniz'in günümüz potansiyelinin göz önünde bulundurulmasına önem verilmiştir. Elde edilen veriler ışığında operasyonun sonuçlarına binaen analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seas located an important position on trade, community, and transportation throughout history, this role has been increasing day to day on 21. Century. New technology advantages and new products have opened the world's door to new Projects on the seas. This dissertation is the investigate maritime security on the developing system and purposed to open ways about this discipline. Turkey which is the 3 sides of surrounded by the sea a country so maritime security and investigations have to be important which, therefore, this dissertation will blend to maritime security with a new perception. This dissertation has investigated of NATO's position and operation in the Mediterranean Sea. Some research about the Mediterranean sea's position on the Cold war and future importance has learned. In this zone, Some of the organization for economic co-operation and development like; Mediterranean cooperation organization, Barcelona convention and Istanbul cooperation initiative has investigated. NATO's conduct about Mediterranean'findings learned and active endeavor operation probed. Active Endeavour operation'strategic move for terrorism, smuggling, and migrant crisis in the Mediterranean have investigated. At the same time, NATO's position and operations have investigated and report of these analyses performed at the end of the dissertation.