The percussion usage of igor stravinsky in his early ballets: The Firebird, Petrushka and the Rite of Spring
Igor Stravinski'nin erken dönem balelerindeki perküsyon kullanımı: Ateş Kuşu, Petruşka, Bahar Ayini
- Tez No: 587331
- Danışmanlar: DOÇ. SITKI KANDEMİR BASMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Igor Stravinsky, eserlerinde klasik armoni, orkestrasyon ve form geleneklerini farklı bakış açılarıyla birleştirmesi sebebiyle modern dönemin öncülerinden biri olarak kabul görmektedir. Bestecinin ilk üç balesi olan Ateşkuşu, Petruşka ve Bahar Ayini klasik bale geleneğinin görsel, müzikal ve tematik olarak dışına çıkması sebebiyle döneminin örneklerine göre oldukça aykırı ve yenilikçi olarak kabul edilmektedirler. Igor Stravinsky eserlerinde perküsyon aletlerini oldukça çeşitli ve yenilikçi bir biçimde kullanmıştır. Eserlerinde yer alan bir çok perküsyon partisi dünya çapında orkestra odüsyonlarında sorulmaktadır. Bu çalışma bestecinin ilk üç balesinde bulunan perküsyon bölümlerinin incelemesini ve perküsyon yazımı konusunda kazandırdığı yenilikçi yaklaşımları ele almaktadır. Araştırmanın amacı Stravinsky'nin Ateşkuşu, Petruşka ve Bahar Ayini balelerindeki perküsyon partilerini ritmik yapıları, orkestrasyon teknikleri, yeni tını ve enstrumantasyon arayışları yönünden incelemektir. Araştırma yedi ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölüm girişi kapsamaktadır. İkinci bölüm Stravinsky öncesinde orkestrada perküsyon kullanımını ele alır. Beethoven'ın 9. Senfonisinin klasik dönem ve romantik dönem arasında önemli bir köprü oluşturması ve bunun perküsyon kullanımına yansımaları sebebiyle bu bölüm Beethoven öncesi ve sonrası olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde Stravinsky'nin hayatı ve müzikal gelişim süreci dönemlerine ve etkilendiği akımlara göre ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Stravinsky'nin ilk üç balesi ve Ballets Russes bale topluluğu hakkında bilgi verilmiş, çağa dair yeni arayışların Stravinsky'nin müziğine etkisi ele alınmıştır. Beşinci bölümde Stravinsky'nin erken balelerindeki perküsyon kullanımları araştırmacı tarafından analiz edilmiş, başka bestecilerin eserlerindeki perküsyon bölümleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Altıncı bölüm bu araştırmanın bulgular bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde Stravinsky'nin ilk üç balesinde yer alan perküsyon partilerindeki yenilikçi yaklaşımları ritmik yapıları, orkestrasyon teknikleri, tınısal ve enstrumantal kullanımları yönünden örneklerle incelenmiş ayrıca Stravinsky'nin yenilikçi yaklaşımlarından etkilenmiş olan bestecilere değinilmiştir. Yedinci bölüm araştırmanın sonuç bölümüdür. Bu bölümde Stravinsky'nin yeniliklerinin sonraki dönem bestecilerine olan etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Igor Stravinsky has been accepted as one of the pioneers of the modern era because combined classical harmony, orchestration and form traditions with different perspectives. Because the first three ballets of the composer, The Firebird, Petrushka and The Rite of Spring, were different from classical ballets in terms of visual, music and theme in comparison to other examples of the era, they are accepted as quite contrary and innovative. In his pieces, Igor Stravinsky used percussion instruments in highly varied and innovative ways. Most of the percussion parts in his compositions are asked in the orchestra auditions all around the world. This study explores the percussion sections of the first three ballets and examines the innovative approaches that Stravinsky brought to percussion writing. The aim of the study is to examine the percussion sections of the ballets The Firebird, Petrushka and The Rite of Spring in terms of rhythmic structures, orchestration techniques and the search for new timbre and instrumentation. The study consists of seven main sections. The first section covers the introduction. The second examines the use of percussions in orchestra before Stravinsky. Since the 9th Symphony of Beethoven is an important bridge between the classical and romantic era, which also reflects on the use of percussion, this section was examined as before and after Beethoven. In the third section, Stravinsky's life was examined in terms of his musical development and movements, by which he was affected. The fourth section gives information about the three ballets of Stravinsky and about the Ballets Russes ballet company. Also, the effect of new pursuits, regarding the era, on Stravinsky's music was discussed. In the fifth section the percussion uses in the early ballets of Stravinsky were analyzed by the researcher and compared to the percussion sections of works created by other composers. The sixth section constitutes the findings of this study. In this section the innovative approaches, rhythmic structures, orchestration techniques, timbre and instrumental uses of the percussion sections of the first three ballets of Stravinsky were examined with examples and composers who were influenced by Stravinsky's innovative approaches were mentioned. The seventh section is the conclusion part of the study. In this section, the influences of Stravinsky's innovations on the other composers were mentioned.