Çimento tipi ve beton kalitesinin betonun geçirimliliğine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of cement type and concrete quality on the permeability of concrete
- Tez No: 587352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beton inşaat mühendisliği uygulamalarında en çok kullanılan yapı malzemesidir. Kalıcı ve uzun ömürlü beton ve betonarme yapılar için betonun geçirimliliği anahtar rol üstlenmektedir. Betonun geçirimliliğini etkileyen faktörler ise betonun boşluk yapısı, mikro ve makro düzeyde çatlak yapısı, bileşim oranları, çimento tipi ve beton sınıfı ile betonun bulunduğu ortam şartları olarak özetlenebilir. Bu çalışma kapsamında çimento tipi, mineral katkı kullanımı ve beton sınıf özelliklerinin betonların geçirimliliği üzerinde etkisi, toplam su emme, kılcal su emme, hava geçirimlilik deneyi, basınçlı su geçirimlilik, ultrases, klor geçirimlilik, elektriksel direnç deneyleri ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda, çimento tipinin ve sınıf dayanımının geçirimlilikte etkin olduğu, mineral katkı kullanımının geçirimsizliği oldukça geliştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca kullanılan bazı test yöntemlerinin sonuçları arasında oldukça iyi ilişkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most commonly used construction material in civil engineering applications. Permeability of concrete plays a key role to perform a durable concrete or reinforced concrete structure. Pore structure, micro or macro cracks, mixture proportions, cement type, concrete class and the environmental conditions are affecting parameters of the concrete permeability. In this study, effects of cement type, mineral admixture and concrete class on the permeability of concrete were investigated by water absorption, capillarity, air permeability, water permeability, ultrasound, chloride permeability, electrical resistivity test methods. Test results showed that cement type and concrete class have effective parameters on permeability, and mineral admixture usage has enhanced the impermeability. On the other hand convenient correlations were established between some certain permeability test methods.