Isparta çevresindeki yalancı akasya (Robinia pseudoacacia l.) ağaçlandırma sahalarında Anakaya-toprak özelliklerinin ağaç gelişimine etkisi
Effects of soil-bedrock properties on tree growth in black locust (Robinia pseudoacacia l.) afforestation in Isparta
- Tez No: 587353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışması ile Isparta çevresindeki farklı yetişme ortamı özelliklerine sahip bazı yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) ağaçlandırma sahalarında, anakaya/toprak özelliklerinin ağaç gelişimini nasıl etkilediğini belirlemek amaçlanmıştır. Yetişme ortamı özellikleri bakımından birbirinden farklı 7 ağaçlandırma sahasında çalışma yapılmıştır. Çalışma yapılan 7 ağaçlandırma sahasının her birisinde mümkün olduğunca birbirine benzer özellikte 3 örnek alan alınmıştır. Örnek alanlar, içerisine 10 ağaç girecek daireler şeklinde alınıp, içerisindeki ağaçların göğüs yüksekliği çapı ve boy uzunlukları ölçülmüştür. Her bir sahanın koordinat, yükselti, bakı ve eğim ölçümleri yapılmış, yeryüzü şekli ve anakayanın türüne ilişkin notlar alınmıştır. Bu sahalarda toprak profili incelenmiş olup 21 farklı örnek alanda 0 – 30 cm derinlik kademelerinden toprak örnekleri alınmıştır. Araziden alınan toprak örneklerinde toprak türü, toprak reaksiyonu (pH), organik karbon, toplam azot ve kireç analizleri yapılmıştır. Göğüs çapı ve boy değerleri Varyans analizi ve Duncan testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca korelasyon analizi ile göğüs çapı, ağaç boyu ve toprak özellikleri arasındaki ilişkiler irdelenmiş, ekolojik olarak yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yalancı akasya ağaçlandırma sahalarında ağaç boyu ile topraktaki organik karbon ve total azot arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca yalancı akasyanın kumlu balçık topraklarda en iyi gelişim gösterdiği ve killi topraklarda iyi gelişim gösteremediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master of science thesis, it was aimed to determine how parent material and soil properties affect tree growth in some black locust (Robinia pseudoacacia L.) afforestation sites with different habitat characteristics around Isparta province.With regard to habitat characteristics, 7 different afforestation sites were evaluated. In each of 7 afforestation sites, 3 sample plots having likely similar stand characteristics were taken. Each plots is circle shaped and has 10 trees, the height and diameter of trees were measured. Coordinates, elevation, aspect, and slope each site were measured and landforms and the type of parent material were noted. Soil profile was investigated and soil samples were taken from 0-30 cm depth in total 21 sample plots. Texture, soil reaction (pH), organic carbon, total nitrogen and calcium carbonate were analyzed in soil samples. The diameter at breast height ad total height of trees were statistically evaluated with Variance and Duncan tests. Furthermore, the relations between tree diameter, tree height and soil properties were evaluated with Correlation analysis then interpreted ecologically. As a result of study, the positive correlation between tree height and soil organic carbon and soil total nitrogen was found in black locust's afforestation areas. Also, it was determined that black locust has a good growth in sandy loam soils despite has not good growth on clay soils.