Viyola için bestelenmiş ve kemandan transkripsiyonu yapılmış başlıca etüt kitapları üzerine bir inceleme
Research on major methods written for viola and transcribed from violin
  1. Tez No: 587364
  2. Yazar: ASLI BESTE BENİAN
  3. Danışmanlar: PROF. BESTE TIKNAZ MODİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde viyola repertuvarı tarihsel süreçte incelenmiş ve keman ile eğitici kaynak içeriğini kısmen paylaşıyor olma sebebi irdelenmiştir. İlk viyola etütleri içerik bakımından incelenmiştir. Viyola için bestelenmiş ve kemandan transkripsiyonu yapılmış on bir kitap, iki yüz atmış üç etüt, yapı ve teknik özellikleri gözetilerek incelenmiştir. Viyola eğitiminde tercih edilen başlıca etüt kitapları olarak,“Campagnoli, Hoffmeister, Bruni, Kreutzer, Rode, Mazas, Palaschko ve Fuchs”'un kitapları seçilmiştir. Kendini teknik açıdan geliştirmek veya bir tekniği öğrenmek isteyen öğrenciler için etüt önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the viola repertoire has been analyzed in an historical manner and the correlation of its instructions with the violin has been examined. Properties of the first etudes of viola repertoire for the viola has been researched investigated. Eleven books and two hundred sixty three etudes written for viola and transcribed from violin are examined in their technical aspects. The instruction books by Campagnoli, Hoffmeister, Bruni, Kreutzer, Rode, Mazas, Palaschko and Fuchs has been selected for the study as the main instructional methods used in the viola education. Etude suggestions are given for the students who desire to improve themselves or learn a new techhnic.