Carl Friedrich Zelter'in mi bemol majör viyola konçertosunun biçimsel analizi
Formal analysis of Carl Friedrich zelter's viola concerto in e-flat major
- Tez No: 893365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUNÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada viyola çalgısıyla ilgili klasik dönemde yazılmış konçertolardan biri olan Carl Fredrich Zelter'in mi bemol konçertosunun yapısal analizi yapılmıştır. Bu çalışma klasik dönem bestecilerinden biri olan Carl Friedrich Zelter'in viyola çalgısı için bestelemiş olduğu tek viyola konçertosu olan mi bemol majör viyola konçertosunun detaylı bir analizini yapmak dönem hakkında genel bilgiler vermek ve bu doğrultuda eserle ilgili çalışma yapmak isteyenlere yarar sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın kapsamı Carl Friedrich Zelter'in mi bemol major tonunda yazmış olduğu konçertodur. Yapılan çalışma kapsamında eserin üç bölümden oluştuğu tespit edilmiş olup birinci bölümün sonat allegrosu formunda ikinci bölümün lied formunda üçüncü bölümün rondo formunda yazıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda öncelikle eser parçalara ayrılarak müziksel açıdan yorumlanmış daha sonra eserin içinde bulunan müzikal yapılar ortaya çıkarılmış ve ayrı olarak tablolaştırılmıştır. Daha sonra bölümlerin içerisinde yer alan armonik yapılar tablolaştırılmış ve sık kulanılan ritim kalıpları belirlenerek en çok kullanılan ritim kalıpları tablo ve grafik şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a formal analysis of Carl Fredrich Zelter's viola concerto in E flat, one of the concertos written for the viola instrument in the classical period, was conducted. This study was conducted to make a detailed analysis of the viola concerto in E flat major, the only viola concerto composed for the viola instrument by Carl Friedrich Zelter, one of the composers of the classical period, to give general information about the period and to benefit those who want to study the work in this direction. In this study, descriptive analysis method, one of the qualitative research methods, was used. The scope of this study is the concerto written by Carl Friedrich Zelter in E flat major. Within the scope of the study, it was determined that the work consists of three movements and it was concluded that the first movement was written in sonata allegro form, the second movement in lied form and the third movement in rondo form. In this context, firstly, the work was divided into parts and interpreted musically, then the musical structures in the work were revealed and tabulated separately. Then the harmonic structures in the sections were tabulated and the most frequently used rhythm patterns were determined and the most frequently used rhythm patterns were shown in the form of tables and graphs.