Integration des ressources numeriques dans l'enseignement des langues etrangeres
Yabancı dil eğitiminde dijital kaynakların kullanımı
  1. Tez No: 587367
  2. Yazar: YASEMİN TAHTALI ÇAMLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya'nın küreselleşmesinin bir sonucu olarak yabancı kültürler ve dillerle her zamankinden daha sık karşılaşmaktayız. Bu nedenle yabancı dil becerileri sadece uluslararası ilişkiler, ticaret ve ekonomi için değil, aynı zamanda bireylerin kişisel gelişimi ve kültürlerarası iletişimi acısından da önemlidir. Günümüzde internet, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ve eğitim-öğretim alanında da önemli bir faktördür. Online öğrenmenin zamandan ve yerden bağımsız olması, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ve herkes tarafından kolayca erişilebilir olması, online eğitimin giderek daha cazip hale gelmesinin temel nedenlerinden biridir. Aynı zamanda dijital kaynaklar daha anlaşılır ve coğunlukla ücretsizdir ve öğrenme sürecini bireysel ihtiyaçlara göre düzenleyerek öğrencilerin zayıf yönleri üzerinde öz-yönetimli bir şekilde çalışmasına imkan sağlamaktadır. Özgün içerikler, eğitim amaçlı materyaller ve öğrenme programlarından oluşan bu yeni kaynak koleksiyonu şu anda öz-yönetimli öğrenmeyi destekleyen yeni bir dijital kaynak havuzuna dönüşmektedir. Mevcut çalışma, bu yeni online kaynakların bir yandan okul ve üniversitelerde ki yabancı dil öğretimine, diğer yandan da bireysel öğrenme süreçlerine dahil edilmesinin gerekliliğini vurgulayarak yabancı dil eğitimi ve öğretimi sürecinde geliştirilmesi gereken her bir yeterlilik alanı için uygun olan dijital kaynakları tanıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In times of globalization, we encounter foreign cultures and languages more often than ever before. For this reason, foreign language competences are not only important for international relations, trade and the economy, but also for individual development and the exchange with other cultures. Nowadays, the internet is an integral part of everyday life and at the same time an important factor in education. The facts that learning online is time-and location-independent, based on the individual needs of the learners and easily accessible to everybody are among the most important reasons why online learning for educational purposes gets more and more attractive. In addition, online resources are usually more understandable, often free of charge and enable learners to work on their weak points by apating the learning process to individual needs. This new resource collection of authentic and educational materials and learning programs is currently evolving into a new digital resource pool that primarily supports self-directed learning. The present work discusses the need to integrate these new online-resources both into foreign language teaching at schools and universities as well as self-directed learning, and provides a selection of appropriate digital resources for each competence area to be formed in the course of foreign language learning and teaching.