Crataegus Pontica (K. Koch.) tohumlarının çimlenmesinde ekim zamanı, küllü su ve sülfürik asitte bekletmenin etkisi
Effects of sowing time and pre-treatments of soaking in ash solution and sulphuric acid on the seed germination of Crataegus pontica (K. Koch.) seeds
- Tez No: 587389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞKIN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Crataegus pontica (K. Koch.) tohumlarının çimlenmesinde ekim zamanı, küllü su ve sülfürik asitte bekletmenin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2014 yılı Eylül ayında Artvin ili Yusufeli İlçesi Pamukçular Köyü mevkilerinden C. pontica meyveleri toplanmıştır. Toplanan bu tohumlara 3, 6, 9, 12 ve 15 saat süreyle sülfürik asitte (H2SO4) kimyasal zedeleme ve 2, 4, 6, 8 ve 10 gün küllü suda (Meşe) bekletme işlemleri uygulanmıştır. Ekimler Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü Susuz Orman fidanlığında Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirilmiştir. Ekimlerde 4 tekrarlı rastlantı parselleri deneme deseni kullanılmıştır. Çalışma sonucunda küllü suda bekletme ön işleminin sülfürik asitte kimyasal zedeleme önişlemine göre çimlenme yüzdesini artırdığı belirlenmiştir. En yüksek çimlenme yüzdeleri ön işlemlerden 8 gün küllü suda bekletme ön işleminden, ekim zamanı olarak ise Temmuz, Ağustos, ve Eylül aylarında yapılan ekimlerden elde edilmiştir. Ön işlem ve ekim zamanı sonuçlarına yüksek oranda çimlenmelerin sağlanabilmesi için 8 gün küllü suda bekletme ön işlemi uygulanan C. pontica tohumlarının Temmuz ayında ekimi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to determine the effects of sowing time and pre-treatments of soaking in Ash solution and sulphuric acid on the seed germination of Crataegus pontica (K. Koch.) To this end, C. pontica were collected from Pamukçular Village in Yusufeli District of Artvin Province. These seeds were subjected to chemical scarification in sulphuric acid (H2SO4) for 3, 6, 9, 12 and 15 hours and soaked in lye water (Oak) for 2, 4, 6, 8 and 10 days. Sowings were carried out in July, August, September, October, November, and December in the Susuz Forest Nursery of Şavşat Forestry Operation Directorate. Sowings were also carried out with four replications according to the randomized block design. The study concludes that the pre-treatment of soaking in lye water increased the germination percentage in the summer and autumn sowings compared to the pre-treatment of chemical degradation in sulphuric acid. The highest germination percentage was obtained from the pre-treatment of soaking in lye water for eight days and from the July, August, and September sowings. Based on these results, we can recommend the sowing of C. Pontica, soaked in lye water for eight days, in July to obtain the highest germination percentage.