Computer assisted analysis of flow over spillway chutes
Dolusavak düşüleri üzerinde oluşan akımın bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 587421
  2. Yazar: MERİÇ KIRANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, klasik ve basamaklı tipteki dolusavakların tasarımı ve hidrolik analizi konusunda kabuller, yaklaşımlar ve çeşitli hesaplama yöntemlerini kapsayan bir literatür taraması yapılmıştır. Bu araştırmanın rehberliğinde, kullanıcının girdiği veriler doğrultusunda dolusavağın tasarımını ve akım analizini gerçekleştiren, sonuçları tablo ve şekillerle sunan bir yazılım geliştirilmiştir. Bu bağlamda, hava girişi, çeşitli akım koşullarında kret üzerinde oluşacak basınç dağılımı, dolusavak boyunca yüzeyde kavitasyon oluşma olasılığı gibi konular dikkate alınarak dolusavak yüzeyindeki su yüzü profili belirlenmiştir. Ayrıca, enerji kırıcı havuzda oluşan hidrolik sıçrama hesaplanarak mansap enerji çizgisine göre gerekli enerji kırıcı havuz taban kotu belirlenmiştir. Kullanıcının çeşitli seçenekler için kısaca analiz yapabilmesi için benzer hesaplamalar basamaklı dolusavaklar için de yapılmıştır. Yazılım, kullanımın görülmesi ve analiz sonuçlarının tartışılması amacıyla bir örnek üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature review is conducted in terms of assumptions, approaches, and various calculation methods used for the analysis of flow over conventional and stepped type spillways. In guidance of this review, a software is developed to perform such analyses with the set of given data by the user, and display results with some tables and figures. To this end, water surface profile over the spillway face is determined considering air entrainment process, pressure distribution over the crest under various flow conditions are checked, and the possibility of cavitation along the spillway chute is searched. Besides, hydraulic jump over the stilling basin is determined and necessary stilling basin level is calculated according to the given downstream energy level. Similar computations are also conducted for stepped spillways such that a designer can perform quick successive analyses for various alternatives. The software is applied to an example to illustrate its use and discuss the results of the analyses.