İnşaat projelerinde yapı bilgi modellemesi uygulamaları: 5D modelleme ile örnek vaka çalışması
Building information modelling applications in construction projects: Case study with 5D modelling
  1. Tez No: 587420
  2. Yazar: NEJDET TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) teknolojisi sahip olduğu sistem ve gelişmişlik düzeyi sayesinde kısa geçmişine rağmen inşaat sektöründe hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde inşa edilen yapıların eski yapılara göre çok daha teknolojik ve karmaşık olması nedeniyle hata yapma olasılığının arttığı, geri dönüşlerin ve tahmin edilemeyen harcamaların ortaya çıktığı, zaman ve para gibi iki temel unsurda kayıpların yaşandığı görülmektedir. YBM teknolojisi olası hataları ve problemleri önleyerek, inşaat firmalarına para ve zaman yönetimi konusunda gerekli desteği sağlayabilir. YBM teknolojisi ile projenin gerçek hayatta inşa edilmeden önce, dijital olarak her detayı ile modellenmesi sayesinde projedeki tüm katılımcılar ve disiplinler için ortak bir dil oluşturabilir. Bu durum proje paydaşları ile tarafları arasında uyumu ve motivasyonu arttırarak, projenin verimliliğini ve başarısını arttırabilir. YBM'nin zengin görselleştirme içeriği, çakışma analizleri gibi özellikleri ile zamandan ve maliyetten tasarruf edilebilir. Proje yöneticileri karar alma noktasında YBM teknolojisinden hızlı destek alabilirler. Disiplinler arası veri transferini ve bütünleşmesini sağlayarak, projenin koordinasyonu, planlaması, maliyet yönetimi gibi temel noktalarda firmalara önemli katkılar sağlar. Bu çalışmada YBM teknolojisi kullanılarak zaman ve maliyet açısından projenin yönetilmesi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada YBM içerisinde kullanılabilecek çok sayıdaki yazılım arasından seçilen Primavera, Revit ve Navisworks programlarının uygulamaları örnek proje üzerinden açıklanmıştır. Primavera, Revit ve Navisworks programları kullanılması ile 5D (5 Boyutlu) modelin nasıl oluşturulacağı örnek 5 katlı bir bina projesinde ele alınmış, YBM teknolojisinin avantajları ve potansiyel problemleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) technology has become widespread in the construction sector despite its short history thanks to its system and development level. It is observed that today's buildings are much more technologically and complex than the old buildings and there are losses in the two basic elements such as time and money where the probability of making mistakes increases and returns and unpredictable expenditures occur. BIM technology can provide the necessary support to construction firms in money and time management by preventing possible errors and problems. It is possible to create a common language for all the participants and disciplines in the project by modelling the project with every detail digitally before it is built in real life with the technology of BIM technology. This can increase the efficiency and success of the project by increasing the harmony and motivation between the stakeholders and the project partners. With the rich visualization content of the BIM, such as overlap analysis, time and cost can be saved. Project managers can receive rapid support from the BIM technology at the decision-making point. By providing interdisciplinary data transfer and integration, it provides important contributions to the companies at basic points such as coordination, planning and cost management of the project. This study focuses on managing the project in terms of time and cost by using BIM technology. In this study, the applications of Primavera, Revit and Navisworks programs selected from a large number of software that can be used in the BIM are explained through a sample project. Using the Primavera, Revit and Navisworks programs, how to create the 5D (5-dimensional) model was discussed in an 5-storey building project example. Additionally, the advantages and potential problems of the BIM technology were examined.