Altyapı bilgi sistemlerinde artırılmış gerçeklik ve coğrafi bilgi teknolojileri entegrasyonu
Integration of augmented reality and geospatial technology in natural gas infrastructure management
  1. Tez No: 587434
  2. Yazar: FULYA AKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, altyapı ağının yönetimi için mekânsal verilere verimli bir şekilde erişebilecek ve bunları kullanabilecek yazılım ve donanım tabanlı çözümlere yönelik artan bir talep bulunmaktadır. Son yıllarda, bilişim alanındaki en dikkat çekici konulardan birisi olan artırılmış gerçeklik kavramı ilk olarak“Gerçeklik-Sanallık Sürekliliği”teorisinde ifade edilmiştir. Teoriye göre, gerçeklik kavramı, gerçek dünyada herhangi bir elektronik ekran olmadan doğrudan görüntülenen gerçek nesneleri içeren ortam olarak tanımlanmaktadır. Öte yandan, sanallık kavramı, gerçeklikle olan ilişkinin tamamen ortadan kaldırıldığı ve tamamen sanal nesnelerin sadece bilgisayar simülasyonlarında karşılaştığı ortam olarak açıklanmaktadır. Tanımların ışığında; artırılmış gerçeklik, gerçek dünyaya sanal nesneler eklenerek gerçeklik ve sanallığın birlikte algılanabileceği bir ortam olarak ifade edilebilir. Mekânsal teknoloji, şebeke ağı yönetimi için kaçınılmaz ve etkili bir araçtır. Uzun yıllardır, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) teknolojisi doğal gaz, enerji, su, kanalizasyon vb. hizmetleri veren kurumlarda kendini kanıtlamıştır. Ancak karar destek aracı olarak, bazı durumlarda altyapı yönetimi için yetersizdir. Karar verme ve rehberlik için gerekli mekânsal verilere erişimin yetersiz olması, özellikle saha operasyonlarında yanlış kararlara ve ciddi bir zaman kaybına yol açmaktadır. Problemi çözmek için, yüksek lisans tezinde, mekânsal teknolojiler ve artırılmış gerçeklik içeren bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Böylece, geliştirilen uygulama ile doğal gaz altyapısı yönetiminin saha uygulamalarında verimliliği artıran bir platform kurulmuştur. Çalışmada, Eskişehir'de belirli bir bölgedeki doğal gaz altyapısı verileri, artırılmış gerçeklik kullanılarak gerçek konumlarında üç boyutlu olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, doğal gaz altyapısının mekânsal verilerinin saha operasyonlarında daha verimli kullanılması, artırılmış gerçeklik entegrasyonu ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a growing demand for software and hardware-based solutions that can efficiently access and use the spatial data for management of infrastructure network. In recent years, the concept of augmented reality, one of the most remarkable subjects in the field of informatics, was first expressed in the theory of“Reality-Virtuality Continuum”. According to the theory, the concept of reality is defined as the environment containing the real objects, which are directly displayed in the real world without any electronic display. On the other hand, the concept of virtuality is explained as the environment in which the relationship with reality is completely eliminated, and completely virtual objects encountered only in computer simulations. In the light of definitions; augmented reality can be expressed as an environment where reality and virtuality can be perceived together by adding virtual objects into the real world. Geospatial technology is an inevitable and effective tool for utility network management. For many years, GIS (Geographical Information Systems) technology has proven itself in the institutions, performing served natural gas, power, water, sewer, etc. Nevertheless as a means of decision support, GIS is inadequate for infrastructure management in some cases. Inadequate access to spatial data required for decision-making and guidance, especially in field operations, leads to wrong decisions and a serious loss of time. In order to solve the problem, a mobile application integrating geospatial technologies and agumentend reality was developed within the master thesis, which integrates geospatial technologies and augmented reality. Thus, a platform was established with developed application, that increases efficiency in the field applications of the natural gas infrastructure management. In the study, natural gas infrastructure data, in a particular area in Eskişehir, were displayed in 3D in their actual position using augmented reality. As a result, more efficient use of the spatial data of natural gas infrastructure in field operations has been achieved through augmented reality integration.