Nullipar gebelerde emzirme eğitiminin doğum sonrası emzirme durumuna etkisi
The effect of breastfeeding education on postnatal breastfeeding in Nulliparous pregnant women
  1. Tez No: 587459
  2. Yazar: BAŞAK TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma nullipar gebelere verilen emzirme eğitiminin doğum sonrası emzirme durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla 03.10.2017-03.05.2019 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Doğumhane'sinde ve Kadın Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilen deneysel bir klinik araştırmadır. Bu çalışmaya 50 deney, 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 gebe katılmıştır. Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (antenatal)– Kısa Formu doğum öncesi tüm gebelere uygulanmıştır. Doğum sonrası ilk 24 saatlik dönemde annelere Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (postnatal)– Kısa Formu ve LATCH Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerin tanımlayıcı özelliklerle karşılaştırılmasında ikili gruplar için Mann-Whitney U, ikiden fazla gruplar için Krusskal-Wallis testi uygulanmıştır. Eğitim alan grubun Antenatal Emzirme Ölçeği puan ortalaması 65,84±4,21, Postnatal Emzirme Ölçeği puan ortalaması 67,34±3,05 ve Latch puan ortalaması 8,56±1,29. Eğitim alamayan grubun Antenatal Emzirme Ölçeği puan ortalaması 41,16±7,95, Postnatal Emzirme Ölçeği puan ortalaması 41,78±9,26 ve Latch puan ortalaması 6,58±1,62.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of breastfeeding training given to nulliparous pregnant women on postnatal breastfeeding between 03.10.2017-03.05.2019 is an experimental clinical trial conducted at the Maternity Hospital and Gynecology Clinic of T.C. Şişli Hamidiye Etfal Hospital. A total of 100 pregnant women participated in this study, 50 of them were experimental and 50 of them were control group. Breastfeeding Self-Efficacy Scale (antenatal) - Short Form was applied to all pregnant women before birth.Breastfeeding Self-Efficacy Scale (postnatal) - Short Form and LATCH Scale were administered to the mothers in the first 24 hours postpartum period. Mann-Whitney U test was used for paired groups and Krusskal-Wallis test was used for more than two groups. The mean score of Antenatal Breastfeeding Scale 65.84 ± 4.21, Postnatal score 67.34 ± 3.05, Latch score 8.56 ± 1.29 of the education group. The mean score of Antenatal Breastfeeding Scale 41.16 ± 7.95, Postnatal score 41.78 ± 9.26 Latch score 6.58 ± 1.62 of the non-educated group.