Kamu özel sektör işbirliği yatırımlarının finansmanında İslami finans aracı: Sukuk
Islamic finance instrument for the financing of public private sector cooperation investments: Sukuk
- Tez No: 587500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ALTUNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Kamu Özel Sektör İşbirliği Yatırımlarının Finansmanında İslami Finans Modeli: Sukuk”başlıklı üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde; son yıllarda“Yeni Kamu Yönetimi”anlayışının hizmet sunum modeli olarak tezahür eden“Kamu Özel Sektör İşbirliği”modeli ele alınmış ve gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; İslam Ekonomisi ve Finansı'nın özelikleri, fon kullanma ve kullandırma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Türkiye'de ihraç edilen faizsiz sermaye piyasası araçlarına bakılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın son bölümünde; son yıllarda gelişen İslami finans sermaye piyasası aracı olan Sukuk 'un özellikleri, avantaj ve dezavantajları incelenmiş, Kamu Özel Sektör İşbirliği modelinin ihtiyaç duyduğu sermayenin sağlanmasında alternatif bir finansman yöntemi olup olmayacağı üzerinde durulmuştur. İslami sermaye piyasası aracı olan Sukuk ve türleri ele alınarak değerlendirilmiştir. İslami sermaye piyasası araçlarının hangileri ile Kamu Özel Sektör İşbirliği modelinin ihtiyaç duyduğu sermayenin sağlanması uygun olabileceği araştırılmıştır. Küresel ölçekte yapılan Sukuk ihraçları ve Sukuk finansmanı ile yapılmış proje uygulamalarından örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis which consists of three chapters titled“Islamic Finance Model in the Financing of Private Sector Cooperation Investments”; in recent years,“the Public Private Sector Cooperation model”, which emerged as a service delivery model of the New Public Administration concept, was discussed and its development was examined. In the second part of the study; The characteristics of Islamic Economics and Finance, the methods of using and using funds are emphasized. Issued in Turkey were examined with interest-free capital market instruments. In this context, in the last part of the study; In the recent years, the characteristics, advantages and disadvantages of Sukuk, an Islamic finance capital market instrument, were examined and it was emphasized whether there would be an alternative financing method in obtaining the capital required by the Public Private Sector Cooperation model. Sukuk and its types, which are the tools of Islamic capital market, were evaluated and evaluated. It has been researched which Islamic capital market instruments and the Public Private Sector Cooperation model would be appropriate to provide the capital required. Sukuk issuances made on a global scale and examples of project implementations made with Sukuk financing are given.