Meslek etiği ve içmimarlar için davranış ilkeleri
Professional ethics and code of conduct for interior architects
  1. Tez No: 587503
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE ÇİFTÇİ KAYNAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların ''yapabilme gücünün'' artmakta olduğu gözlemlenmektedir. Bu güç var olan etik sorunların yanı sıra, her geçen gün daha fazla etik sorunların doğmasına neden olmaktadır. Özellikle ilk olarak biyoloji ve tıp alanlarında; bilimin ve teknolojinin gelişmesi ayrıca yapabilirliğin artması ile uygulanan deneyler ve çalışmalar insanların kaygılarını arttırmakta olduğu görülmektedir. Etik sorunlar sadece biyoloji ve tıp alanında değil, insanın etkileşim içinde olduğu diğer bilim, sanat ve meslek alanlarında da karşımıza çıkmaktadır. Bu kaygılara sahip kuruluşlar etik olmayan tutum ve davranışlara karşı önlem almak amacıyla bazı etik ilkeler belirlemiştir. Bu ilkeler, tüm meslek guruplarını içine alacak şekilde ''meslek etiği ilkeleri'' adı altında toplanmaktadır. Ancak, her bir meslek kendi alanı içinde farklı etik sorunlarla karşılaşmaktadır. Meslek alanlarında oluşan etik sorunlar için her bir meslek grubu kendi alanlarına özgü etik ilkeler benimsemektedir. Bu yüzdendir ki farklı meslek alanlarının etik sorunları ve etik ilkeleri ''biyoetik'', ''tıp etiği'', çevre etiği'' gibi başlıklar altına alınmıştır. Bu araştırmanın alanı ise; içmimarlık mesleğinin ''etik ilkeleri'' olmaktadır. İçmimarlık mesleğinin etik ilkeleri ve içmimarların davranış kuralları İçmimaride Avrupa Şartnamesi (European Charter of Interior Architecht – E.C.I.A.) doğrultusunda ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is observed that with the development of sience and techonology, ''increases of people's ability''. In addition to the existing ethical problems, this power leads to more and more ethical problems. Especially in the fields of biology and medicine; with the development of sience and technology, as well as increasing the ability to perform experiments and studies, it is seen that people's concerns increase. Ethical problems arise not only in the field of biology and medicine, but also in other fields of sience, art and profession in which human beings interact. Organizations with these conserns have set some ethical principles in order to take precautions against unethical attitudes and behaviors. These principles are gathered under the name 'professionel ethics principles' including all professional groups. However, each profession faces different ethical problems within its field. For professional problems, each professional group adopts ethical principles specific to their respective fields. For this reason, the ethical problems and ethical principles of different occupational fields are categorized as 'biotic', 'medical ethics', environmental ethics'. The field of this research is, 'ethical principles of the profession of interior architecture. Te ethical prinsiples of the profession of interior architecture and the rules of conduct of interior architects are handled in accordance with the European Charter of Interor Architect (E.C.I.A.).