Sosyal bir problem olarak dilenciliğe Kur'ân'ın bakışı
Qur'an's view of begging as a social problem
- Tez No: 587504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İslâm Medeniyetimizde Müslümanların, Hz. Peygamberin (asv)“Veren el, alan elden üstündür.”hadisini sosyal hayatta ilke kabul edip kendisine el açan kimsenin elini boş bırakmadığı her kesin malumudur. İslâm'ın sosyal yardımlaşma ve dayanışmanıya verdiği önem ve bu hususta infak için yönlendirici teşvikleri nedeniyle dilenciliğin cemiyetin merhamet duygularından beslendiği, dilenen insanların da toplumun bu hislerinden yararlanarak hemen hemen her mekanda dilendikleri görülen bir gerçektir. Bu sayede dilenciliğin, sosyal bir sorun haline geldiği, bu problemin günlük yaşantımızda varlığını her geçen gün daha fazla hissettirdiği de bir hakikattir. Bu çalışmamızın amacı, sosyal bir sorun olan, günlük hayatımızda hemen her yerde karşılaştığımız dilencilik olgusuna Kur'ân-ı Kerim'in bakışını yansıtmaktır. Bu çerçeve etrafında çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, sosyal bir problem olan dilencilik, dilencilik anlamına gelen kavramlar, dilenciliğin belirli dönemlerde tarihçesinden bahsettik. İkinci bölümde, dilenciliğin sebepleri ve sonuçlarını konuyla ilgili yapılan sosoyolojik çalışmalardan hareketle Kur'ân ayetleri bağlamında ele aldık. Üçüncü bölümde, Kur'ân'ın dilenciliğe bakışını yansıttıktan sonra Kur'ân'ın dilenciliği ıslahını ele aldık. Sonuç bölümündeyse, araştırmamızda işlediğimiz konuların tamamını kapsayan genel bir değerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
Muslims in our Islamic civilization, Hz. The Prophet's (asv)“Giving hand is superior to the receiving hand.”It is evident that anyone who accepts the principle of social life and leaves his hand empty. It is a fact that begging feeds on the feelings of compassion of the society because of the importance that Islam attaches to social assistance and solidarity, and its encouraging incentives in this regard, and that the begged people benefit from these feelings of compassion in almost every place. n this way, it is a fact that begging has become a social problem and this problem makes its existence more and more felt in our daily lives. The aim of this study is to reflect the Qur'an's view on the phenomenon of begging that we encounter almost everywhere in our daily lives, which is a social problem. Our study around this framework consists of three chapters and conclusion. In the first part, we talked about begging as a social problem, concepts that mean begging, and the history of begging in certain periods. In the second chapter, we discussed the reasons and results of begging in the context of Qur'anic verses based on sociological studies on the subject. In the third chapter, after reflecting the Qur'an's view of begging, we discussed the correction of the Qur'an's begging. In the conclusion part, we made a general evaluation covering all of the topics we have covered in our research.