Geçmişten günümüze fotoğrafın tıp biliminde bir araç olarak kullanımı ve estetik bir değer olarak kazanımlar
The use of photography as a tool in medicine science and earnings as aesthetic value from past to present
- Tez No: 587559
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN ERGAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada iki ana başlık altında tıp fotoğrafçılığının sanatsal ve bilimsel yönleri ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, sanat ve tıp ilişkisi irdelenmiş, tarihsel gelişim süreci içerisinde ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, fotoğraf, fotoğraf tarihi, fotoğraflarında tıbbi konuları kullanan sanatçılar gibi konuların yanında, tıbbi fotoğrafçılık, tıpta kullanılan görüntüleme yöntemleri, tıbbi fotoğrafta bir standart denemesi gibi konulara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, sanatsal ve bilimsel açıdan tıbbi fotoğrafçılık konusu ele alınmıştır. Bu çalışmada fotoğraf teknolojisi ve tekniklerinin, tıp biliminde kullanımına değinilmiş, sanat ve estetik bağlamda birbirlerini nasıl etkiledikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, artistic and scientific aspects of medical photography are discussed under two main headings. In the second part of the study, the relationship between art and medicine is examined and discussed in detail in the historical development process. In the third part of the study, subjects such as photography, photography history, artists using medical subjects in their photographs, medical photography, medical imaging methods, a standard trial in medical photograph are included. In the conclusion part, the subject of medical photography is considered as artistic and scientific. In this study, the use of photographic technology and techniques in medical science is discussed and how they affect each other in the context of art and aesthetics.