Örgüte bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisi: Özel bir hastane çalışanları üzerindeki araştırma
The effect of organizational commitment on job satisfaction: A research on private hospital
  1. Tez No: 587560
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz iş dünyası, rekabet koşulları ve ileri teknoloji nedeniyle işverenler ve çalışanlar için zor bir hal almıştır. Bu ortamda, işverenler çalışanları görev yaptıkları örgüte bağlama ve iş tatminlerini sağlamak için insan unsuruna yatırım yapmanın en doğru hedef olduğunu anlamışlardır. Tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründeki stresli çalışma ortamında gerekli dinamiği sağlayabilmek, kişilerin kurumlara olan bağlılığını etkileyen ve işverenin etkisinin minimum olduğu unsurları ortadan kaldırmak için örgüt içi doğru iletişim teknikleriyle örgüte bağlılığın kurumlara sağladığı olumlu etkilerden verim sağlamıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı örgüte bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmıştır. Özel bir hastanede görev yapan 195 çalışan üzerinde yapılan araştırma sonucunda, duygusal bağlılık ve içsel tatmin düzeylerinde en yüksek puanlar elde edilmiştir. Duygusal bağlılık ve normatif bağlılığın içsel ve dışsal tatmin üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan çalışanların örgüte bağlılıkları demografik özelliklerine göre farklılık göstermişken, iş tatmin düzeyleri demografik özelliklere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the business world has become difficult for employers and employees due to competitive conditions and advanced technology. In this case, employers understood that investing in people is the right target to connect their employees to the institutions they work for and to increase their job satisfaction. As it is in all sectors, in order to provide the necessary dynamics in the stressful working environment in the health sector, to eliminate the factors elements that affect the commitment of individuals' elements in which the employer has a minimum impact, the value of organizational commitment has been understood with the effect of correct communication within the organization, and the studies for this purpose have provided positive recoveries. The main purpose of this thesis is to investigate the effect of organizational commitment on job satisfaction. In the research, questionnaire technique was used as data collection method. As a result of the study conducted on 195 people working in a private hospital, the highest scores were obtained in the levels of emotional commitment and internal satisfaction. Emotional commitment and normative commitment were found to have a high effect on internal and external satisfaction. On the other hand, it has been determined that employee commitment differs according to demographic characteristics, but job satisfaction shows no difference among employees.