Gül yetiştiricilerinin kullandıkları bilgi kaynakları ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi : Isparta ili örneği
Determination of information resources of rose producers and their training needs : the case of Isparta province
  1. Tez No: 587626
  2. Yazar: AHMET UMUT DOĞUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇELİK ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı gül yetiştiricilerinin bilgi kaynaklarını belirleyerek, yetiştiricilerin eğitim gereksinimlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın ana materyalini Isparta İlinde gül yetiştiricileriyle yapılan anket çalışmasıyla toplanan veriler oluşturmaktadır. Örnek hacminin belirlenmesinde ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve 152 yetiştiriciyle anket yapılmıştır. Verilerin analizinde oransal dağılımlar, khi kare ve Multiple Correspondence Analizleri (çoklu uyum analizleri) kullanılmıştır. Gül yetiştiricilerinin yaş ortalamaları 45.7, büyük bir çoğunluğu erkek (%92.1), eğitim seviyesi lise ve üniversitedir (%54.9). Hane halkı sayılarının ortalaması 3.1'dir. Gül yetiştiricilerinin meslek dağılımında ilk sırayı çiftçi grubu (%32.9) almaktadır. Bunu sırasıyla serbest meslek (20.4), işçi (%19.7) ve memurlar (%14.5) izlemektedir. Gül ile ilgili en işe yarar bilgiyi yetiştiricilerin %67.8'inin aile büyükleri, akraba veya komşu üreticilerden, %20.4'ünün zirai ilaç bayilerinden, %7.2'sinin tarım il/ilçe müdürlüklerinden ve %4.6'sının özel danışmanından aldığı tespit edilmiştir. MCA analizine göre gül yetiştirmeye devam edecek yetiştiriciler, lise mezunu ve 31-45 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the information sources of rose farmers and to reveal their training requirements. The main material of the study is the data collected by surveys conducted with rose growers in Isparta Province. In order to determine the sample volume, simple random sampling method was used and a questionnaire was conducted with 152 farmers. Informative discussions were held with the Isparta Provincial Directorate of Food, Agriculture and Livestock and the villages that can represent rose cultivation socially and economically have been determined from Keçiborlu, Gönen and Merkez districts. The selected villages are as follows; Keçiborlu (Ardıçlı, Saracık, Senir), Gönen (Güneykent and Merkez). Yakaören village was selected as research area in Isparta Merkez district. Proportional distributions, chi-square and Multiple Correspondence Analysis were used in the overall analysis of the data. The average age of rose growers was 45.7 years, the majority of them were males (92.1%) and the level of education was high school and university (54.9%). The average number of households is 3.1. Farmers group (32.9%) takes the first place in the profession distribution of rose growers. This is followed by self-employment (20.4%), workers (19.7%) and civil servants (14.5%). It was found that 67.8% of the growers received the most useful information about Gül from family elders, relatives or neighboring producers, 20.4% from pharmaceutical dealers, 7.2% from provincial / district directorates and 4.6% from private counselors. According to MCA analysis, growers who will continue to grow roses are high school graduates and are between the ages of 31-45.