Damızlık sığır yetiştiricileri birliği'nin (DSYB) çiftçilere yönelik yürütmüş olduğu tarımsal yayım ve eğitim faaliyetlerinin analizi: Amasya ili örneği
Anaysis of agricultural extension and education activities conducted aimed at farmers of cattle breeders' association: Example of Amasya province
  1. Tez No: 386409
  2. Yazar: UMUT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye'de hayvancılık, ulusal ekonomide ve tarım sektöründe önemli bir yere ve potansiyele sahiptir. Hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin eğitimi hayvancılığın gelişimi açısından çok önemlidir. Yetiştiriciler hayvan sağlığı, süt kalitesi ve hijyeni, yem bitkileri üretimi, vb. konularda gerekli bilgi birikimine sahip değillerdir. Bunda, eğitim ve yayım hizmetlerinin yetersiz olması, gerekli teknik donanım ve eleman yetersizliği, eğitim ve yayım hizmetlerinin süreklilik arz etmemesi gibi olumsuz faktörler etkili olmuştur. Bu çalışma ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB)'nin Amasya ilindeki süt hayvancılığı yapan tarımsal işletme sahiplerine yönelik uyguladığı yayım ve eğitim faaliyetlerinin analizi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda birliğe üye olan 60 yetiştirici ve üye olmayan 90 yetiştirici ile anket çalışması yapılmıştır. Bölgedeki yetiştiricilerin Birliğe üye olup olmamasına göre sınıflandırılarak süt üretimi, süt hijyeni, hayvan sağlığı, yem üretimi, silaj üretimi, örgütlenme vs, gibi konularda eğitim alanlar ile almayanlar arasında eğitimden kaynaklı ne gibi farklılar ortaya çıktığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca eğitim alanların aldıkları bilgiyi işletmelerinde kullanıp kullanmadıkları, yetiştiricilerin Birliğe üye olmasında etkili olan faktörler ve Birlik faaliyetleri ile yetiştiriciler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca Birliğin yapmış olduğu yayım ve eğitim faaliyetlerinin sonuçları, Birliğe üye olan ve olmayan yetiştiriciler arasındaki ilişkiler Çoklu Uyum Analizi ile incelenmiştir. Birliğin yürütmüş olduğu yayım ve eğitim faaliyetlerinin yetiştiricilerin bilgi düzeylerine katkısının genel olarak olumlu olduğu, Ancak süt sığırcılığı konusundaki eğitimlerin katkısının istenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Birliğin en önemli faydalarından birinin de pazarlama konusundaki katkısı olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, yetiştiricilerin %57'si süt sığırcılığı eğitiminin, %65'i hayvan besleme eğitiminin %82'si ise sağım hijyeni eğitiminin bilgi düzeylerine olumlu katkısı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Livestock in Turkey has key position and potential in national economy and agricultural sector. The education of breeders who labor livestock is very important in terms of development of livestock. Breeders have not required knowledge about animal healthy, productivity, milk quality and hygiene, production of fodder plants, organization etc. Negative factors like deficiency of education and extension services, inadequacy of required technical equipment and labor, discontinuity of education and extension services have influenced in this situation. It has aimed to analyze extension and education activities that are applied for agricultural enterprises enterprises who are engaged dairy farming by Cattle Breeders' Association in Amasya province. In accordance with this purpose, it has done a survey study with 60 breeders who are member and 90 breeders who are not member. According to being member or not to Association in the region, it has tried to determine what kind of differences originating from education between trainees and not trainees about milk production, milk hygiene, animal healthy, fodder production, silage production, organization etc. Also, it has examined whether breeders who take education use knowledge in their farms, factors for membership to Association and relationships between Association activities and breeders. Moreover, it has researched results of extension and education activities by Association's, relationships between member breeders or not with Multiple Correspondence Analysis. It has determined that contribution of breeders' knowledge level to extension and education activities by Association is generally positive, but contribution of education about dairy farming is unsatisfactory. It has determined that the most important advantage of Association is contribution of marketing. As a result of research, %57 of breeders have stated dairy farming education, %65 of breeders animal breeding education and %82 of breeders milking hygiene education positive contribution to their knowledge level.