Grafik tasarım eğitimi alan öğrencilerin estetik düzeylerinin şekillenmesinde kitsch olgusunun rolü
The role of kitsch phenomenon in shaping the easthetic levels of students that recieve graphic design education
- Tez No: 587644
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma kitsch olgusunun grafik tasarım eğitiminde yeri ve etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Estetik algı ve beğenilerin kitsch ürünler tarafından etkilenme nedenleri irdelenmiştir. Kitsch'in olumsuz etkilerinden korunabilme ve kitsch'in grafik tasarım eğitiminde bilinçli olarak kullanabilme bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada, grafik tasarım eğitimi veren üniversitelerin ders programları ve içerikleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma türlerinden“ Betimsel Araştırma”yöntemi kullanılmıştır. Betimsel (descriptive) araştırmalar, verilen bir durumu olabildiğince tam ve dikkatli bir şekilde tanımlar. Eğitimin alanındaki araştırmada, en yaygın betimsel yöntem tarama çalışmasıdır, çünkü araştırmacılar bireylerin, grupların ya da (bazen) fiziksel ortamların (okul gibi) özelliklerini (yetenekler, tercihler, davranışlar vb.) özetler (Büyüköztürk, Kılıç Çakmak, Akgün, Karadeniz, Demirel, 2012). Birinci bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, tanımları ve ilgili araştırmaları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise; kitsch ve estetik ile ilgili literatür bilgilerine, kitsch'in tarihsel gelişim süreci ve sanatla ilişkisine yer verilmiştir. Bulgular ve yorum kısmında yer alan alt amaçlar doğrultusunda, araştırma kapsamında ulaşılabilen grafik tasarım eğitimi veren VIII üniversitelerin ders programları ele alınarak, ders içeriklerinde kitsch olgusu hakkında yapılmış olması gereken yeterli bilgilendirme incelenmiştir. Grafik tasarım eğitiminde kitsch olgusunu bilinçli bir şekilde mi yoksa popüler kültürün getirisi olan bu kavramı benimseyip bir beğeni hâline getirdiklerinden mi kullandıkları açıklanmıştır. Araştırma sonucunda ise elde edilen tablolar doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmış, konu ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the location and impact of kitsch phenomenon in graphic design education. The reasons for aesthetic perception and appreciation by kitsch products are examined. The question of how to protect kitsch from adverse effects and how to consciously use kitsch in graphic design education constitutes the purpose of this research. In this study, the course schedules and contents of the universities providing graphic design education are examined. The findings obtained by the examination were interpreted and evaluated. In this study, the method of“ Descriptive Research”was used in qualitative research types. Descriptive researchs describe a given situation as accurately as possible. In research in the field of education, the most common descriptive method is screening work, because researchers summarize the characteristics (such as skills, preferences, behaviors, etc.) of individuals, groups, or (sometimes) physical environments (such as schools) (Büyüköztürk, Kılıc Çakmak, Akgun, Karadeniz, Demirel, 2012). In the first part, the problem of research, purpose, significance, assumptions, limitations, definitions and related research are explained. In the second part; The literature information about the kitsch and aesthetics, the historical development process of the kitsch and the relationship with art were given. In findings and comments section, the course programs of the universities providing graphic design training that can be reached X within the scope of the research are discussed, the course content should be made about the case of kitsch. Information is examined in graphic design education, it is explained that they use the phenomenon of kitsch consciously or as they adopt and make an appreciation of this concept which is the return of popular culture. As a result of the research, the results were reached in line with the resulting tables and some suggestions about the subject were presented.