Yumuşan (Van) çekirdeğinden elde edilen aktif karbon ile bazı boyar maddelerin giderilmesi
Some pigment material disappear with active carbon that is got from Yumuşan (Van) core
  1. Tez No: 587643
  2. Yazar: AYŞENUR TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada; adsorbent madde olarak yöresel adı Yumuşan olan Anadolu Alıcı Çekirdeğinden elde edilen aktif karbon seçilmiştir. Aktif karbon ZnCl2 ile kimyasal aktivasyona tabii tutulmuştur. BET yüzey alanı 592.4911 m²/g olarak ölçülmüştür. Boyarmadde açısından Malachite Green ve Crystal Violet tercih edilmiştir. Başlangıç boya derişimlerinin ve sıcaklık değerlerinin adsorpsiyon üzerindeki etkisi gözlenmiştir. Kullanılan iki boyar madde de beş farklı başlangıç derişimi belirlenmiştir. Üç ayrı adsorpsiyon izotermine uygunluk incelenmiş olup, Freundlich adsorpsiyon izotermine uyduğu sonucuna varılmıştır. Üç ayrı sıcaklıkta, birbirinden ayrı başlangıç derişimleri ile çalışmalar yapılarak, kinetik hız modelleri incelenmiştir. Yapılan çalışmanın Pseudo 2. Derece Kinetik modeli için daha uygun olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda termodinamik parametreler hesaplanarak incelenen adsorpsiyonun tersinir ve ekzotermik karakterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At this study; As absorbent material, aactive carbon that is got Anatolian receiver core that is called as Yumuşan at the local, is selected. It is subjected to chemial activation with active carbon Zn Cl2.BET surface is measured as 592.4911 m²/g. As pigment material, Malachite Green and Crystal Violet are preferd.The effect of start paint concentrations and temperature rates on the adsorption is observed. Also, two pigment materials that is used, is determined, five different start concentrations.It is investigated suitability of three different adsorption izotermine, ıt is come toconclusion suiting Freundlich adsorption izotermine as doing studies with different fromeachother start concentration, three different temperature, kinetic speed models are investigated.Suitability for Pseudo 2 Grade kinetic modelis observed on doing studies. It is exothermal features and adsorption reversible that using thermodynamics parameters is investigated.