Kazak Türkçesinde kadın konulu atasözleri
Proverbs about women in Kazakh Turkish
- Tez No: 587666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Atasözleri, topluma mal olmasının yanında içerisinden çıktığı toplumun sosyo-psikolojik yapısı, gelenek ve görenekleri gibi birçok unsuru da içerisinde barındırmaktadır. Kazaklarda da kültürel aktarım ve sosyo-psikolojik yapının atasözlerine yansıdığı görülmektedir. Bu çalışmada Kazak atasözlerinden hareketle Kazak toplumunda kadın konulu atasözleri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada sınıflama yönteminden faydalanılmıştır. Tespit edilen atasözleri şu şekilde verilmiştir: Kiril Alfabesi, Latin alfabesine aktarımı ve Türkiye Türkçesi açıklaması. Tez, giriş kısmı hariç üç ana başlık ve alt başlıklarından oluşmaktadır. Giriş kısmında, genel olarak toplumsal cinsiyet kavramının açıklanması, bir cinsiyet olarak kadının varlığı ve Türk toplumundaki algılanışı, Kazak Türkçesindeki kadın konulu atasözlerinin nasıl ve ne şekilde incelendiği, atasözünün tanımı ve işlevi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci kısımda, Kazak adı ve tarihi, Kazak Türkçesi, Kazak edebiyatı ve genel olarak Kazakistan'ın beşeri, coğrafi ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci kısımda, atasözünün tanımı ve içeriği, işlevsel ve biçimsel özellikleri ile Kazak atasözünün tanımı ve Kazak Türkçesindeki kadın konulu atasözlerinde kullanılan cümle çeşitleri hakkında tespitler verilmiştir. Üçüncü kısımda ise Kazak Türkçesindeki kadın konulu atasözlerinden hareketle Kazak kadınının toplumsal statüleri doğrultusunda sınıflaması verilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmada elde edilen sonuçlar üzerinde durulmuştur. Kaynakça bölümünde ise çalışmada kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Atasözü, Kazak Atasözleri, Atasözlerinde Kadın, Kazak Türkçesi.
Özet (Çeviri)
Proverbs, as well as being a cost to society, the socio-psychological structure of the society, custom and traditions, including many elements. We also see that the cultural transmission and socio-psychological structure in Kazakhs are reflected in the proverbs. In this study, we examined the proverbs of women in the Kazakh society by studying the Kazakh proverbs and examined them. We used the classification method in the study. Determined proverbs, Cyrillic alphabet, the transfer to the Latin alphabet and Turkey were given in three stages, including the description of Turkish. The thesis consists of three main headings and subheadings except the introduction. In the introduction, briefly information about the definition of gender, the existence of woman as a gender and its perception in Turkish society, how and how the proverbs about women in Kazakh Turkish were examined and the definition and function of the proverb were given. In the first part, the name of Kazakh and its history, Kazakh Turkish, Kazakh literature and the human, geographical and economic structure of Kazakhstan in general are given. In the second part, definition and content of proverb, functional and formal features and definitions of the Kazakh proverb and the types of sentences used in proverbs about female in Kazakh Turkish are given. In the third part, the classification of Kazakh women according to their social status is given by referring to the proverbs about women in Kazakh Turkish. In the conclusion section, the results obtained in the study were emphasized. In the bibliography section, resources used in the study are included. Keywords Proverbs, Kazakh Proverbs, Women in Proverbs, Kazakh Turkish.