Örgütsel özdeşleşme ve örgütsel desteğin iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of organizational identification organizational support on job satisfaction
  1. Tez No: 587667
  2. Yazar: MUKHAMMADBABUR DZHALALOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, araştırmaya katılan akademisyenlerin örgütsel özdeşleşme, örgütsel destek ve iş tatmini düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu temel amaç kapsamında araştırmada örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerinde ve örgütsel desteğin de örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olup olmadığı incelenmiştir. Bu temel amacın yanı sıra araştırmada akademisyenlerin unvanları ile örgütsel özdeşleşme, örgütsel destek ve iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığının belirlenmesi de araştırmanın alt amaçlarındandır. Araştırmanın kapsamını Bartın Üniversitesinde çalışmakta olan akademik personeller oluşturmaktadır. Araştırma Bartın Üniversitesinde çalışmakta olan 223 akademik personel ile anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi, varyans analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizlerin yapılmasında Lisrel 8.51 ve SPSS 22.0 paket istatistik programlarından yararlanılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda, araştırmaya katılan akademisyenlerin örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin iş tatmini düzeyleri üzerinde ve örgütsel destek düzeylerinin de örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, varyans analizleri sonucunda akademisyenlerin sahip oldukları akademik unvanları açısından örgütsel özdeşleşme, örgütsel destek ve iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the relationships between the levels of organizational identification, organizational support and job satisfaction among the academicians involved in the research. Within the scope of this main purpose, it was investigated whether organizational support and organizational identification have a significant effect on job satisfaction and organizational support has a significant effect on organizational identification. In addition to this main purpose, it is one of the sub-objectives of the research to determine whether there are significant differences between the levels of organizational identification, organizational support and job satisfaction in terms of the titles of academicians. The scope of the research consists of academic staff working at Bartin University. The research was carried out by using the questionnaire method with 223 academic staff working at Bartın University. Arithmetic average, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, confirmatory factor analysis, variance analysis and regression analysis were used in the analysis of the data obtained in this research. Lisrel 8.51 and SPSS 22.0 package statistics programs were used in the analysis. As a result of the regression analyzes, it was found that the organizational support and organizational identification levels of the academicians participating in the research had a significant and positive effect on the job satisfaction levels and the organizational support levels had a significant positive effect on the organizational identification levels. However, as a result of the analysis of variance, it was found that there were significant differences between the levels of organizational identification, organizational support and job satisfaction in terms of their academic titles.