Yetişkinlerde akne vulgaris olma durumuna göre beslenme durumu ve diyet inflamatuar indeksi
Nutritional status and diet inflammatory index according to acne vulgaris status in adults
  1. Tez No: 587665
  2. Yazar: ASLI ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Akne vulgaris (AV) genellikle adolesan yaşlarda başlayan ancak sonrasında hayatın her döneminde görülebilen lezyonlarla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Akne vulgaris patogenezi multifaktöriyeldir ve diyetin AV oluşumunda etkili olacağı düşünülmektedir. Diyet inflamatuar indeksi (Dİİ), diyetin inflamatuar etkisini belirlemede kullanılan bir indekstir. Bu çalışma, AV olan ve olmayan kadınlarda Dİİ ile beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla planlanmıştır. Çalışma; Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran AV olan 34, AV olmayan 34 olmak üzere toplam 68 yetişkin kadın üzerinde yürütülmüştür. Kadınların AV durumları ve şiddetleri sorumlu doktor tarafından belirlendikten sonra sosyo-demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları yüz-yüze görüşme yöntemi ile anket formuna araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Kadınların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Diyet inflamatuar indeksi, kadınların üç günlük besin tüketim kayıtlarından yola çıkarak hesaplanmıştır. Global Akne Derecelendirme Sistemi'ne göre AV olan kadınlarda hafif-orta dereceli AV sayısı 33 (%98,6), şiddetli AV sayısı 1 (%1,4) bulunmuştur. Akne vulgarisi olmayan ve olan kadınların yaş ortancaları sırasıyla 24,0 ve 22,0 yıldır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease characterized by lesions that usually begin at adolescence but can be seen at any age after life. The pathogenesis of acne vulgaris is multifactorial and the diet is thought to have an effect on inflammation according to AV status. Dietary Inflammatory Index is an index that is used to determine the inflammatory effect of diet and is associated with inflammatory biochemical parameters (such as CRP, TNF-α). This study was planned to show the relationship between DII and nutritional status and some biochemical parameters in women with and without acne vulgaris. This study was conducted on 34 women with and 34 women without AV who applied to Erciyes University Gevher Nesibe Hospital Dermatology Polyclinic. The acne vulgaris conditions and severities of women were determined by the attending physician then, socio-demographic characteristics, nutritional habits, physical activity status of women were recorded to the questionnaire by face-to-face interview method by the researcher. Anthropometric measurements, biochemical parameters and three-day food consumption records of women were determined. Dietary Inflammatory Index was calculated from the three-day food consumption records of women. According to the Global Acne Grading System, 98,6% of women (n:33) with mild to moderate acne vulgaris and 1,4% of woman with severe acne vulgaris were found to have acne vulgaris.