Pasif sigara içiciliğine maruz kalan okul çocuklarında solunum fonksiyon testleri
Respiratory function tests in school children exposed to passive smoking
  1. Tez No: 58771
  2. Yazar: F. DEMET KIRIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Pasif Sigara İçiciliğine Maruz Kalan Okul Çocuklarında Solunum Fonksiyon Testleri Bu çalışmanın amacı, ev ortamında sigara dumanına maruz kalan ilkokul öğrencilerinde solunum fonksiyon testlerinin ne ölçüde etkilendiğini araştırmaktı. Çalışmaya 9-11 yaşlarında 70'i deney grubu, 50'si kontrol grubu olmak üzere 120 öğrenci alındı. Pasif sigara içiciliğine maruziyet derecesini belirlemek amacıyla bütün çocuklara anket uygulandı. Solunum fonksiyonlarını belirlemek için vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm (FEVı), 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar volümün zorlu vital kapasiteye oranı (FEVı/FVC), tepe ekspiratuar akım hızı (PEFR) ve FVC'nin orta yansında ortalama zorlu akım hızı (FEF25-75) değerlerine bakıldı. Kontrol grubu ile deney grubu arasında solunum parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Cinsiyet durumları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, erkek kontrol grubu ile erkek deney grubu ve faz kontrol grubu ile kız deney grubu arasında ölçülen değerler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tesbit edilmedi. Ancak kontrol grubu fazlar ile kontrol grubu erkeklerin karşılaştırılmasında VC, FVC, FEVı değerleri istatistiksel olarak erkeklerde daha yüksek bulundu. Deney grubu kızlar ile deney grubu erkekler karşılaştırıldığında da VC, FVC, FEVı ve FEF25-75 değerleri erkeklerde daha yüksek tesbit edildi. Bütün deneklerin sigaradumanına maruziyet düzeyleri ile solunum parametreleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Sigara içen kişilerin büyük çoğunlukla evde daha seyrek bulunan baba, ağabey gibi erkekler olması, çocuklarda daha fazla etkisi bulunan annelerin genellikle sigara içmemeleri, çocuğun bulunduğu odaların havalandırılması gibi nedenler solunum fonksiyon testlerinde anlamlı bir fark bulunmamasına etki etmiş olabilir. Erkek çocukların kız çocuklardan daha yüksek solunumsal değerlere sahip olması cinsiyet faktörüne bağlanabilir. Sonuç olarak, yapılan bu çalışmada ev ortamında 9-11 yaş grubundaki çocukların solunum fonksiyonlarını etkileyecek düzeyde sigara dumanına maruz kalmadıkları söylenebilir. Ancak, küçük yaşlarda sigara dumanına olan pasif maruziyetin daha ilerici yıllarda nasıl bir sonuca neden olabileceğini tahmin etmek zordur. Bu nedenle longitudinal çalışmaların yapılması daha iyi sonuçlar sağlayacaktır. 38
Özet (Çeviri)
Respiratory Function Tests in School Children Exposed to Passive Smoking The aim of this study was to investigate the effect of indoor smoking on respiratory function of primary school children was aimed in this study. Total 120 students (70 in the study group, 50 in the control group) aged 9-11 years were involved in the study. All of the children were questioned to determine degree of passive smoking with a standard question form. Vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in 1 second (FEVi), FEVi / FVC, peak expiratory volume rate (PEFR) and mean forced expiratory flow during the middle half of the FVC (FEF25.75) were measured to determine respiratory function of the children. Any statistically significant difference was not found in respiratory parameters between control group and study group. There was no statistically significant difference in parameters measured between male control group and male study group, and between female control group and female study group. VC, FVC and FEVi values were statistically higher in male control group than female control group. VC, FVC, FEVi and FEF25-75 values were statistically higher in male study group than female study group. VC, FVC, FEVi and FEF25-75 values were higher in males than females. 39There was no correlation between level of exposure to smoke and respiratory parameters in all children. It was assumed that family members who mostly smoke, such as fathers and elder brothers, spend less time at home, mothers who mostly take care of children generally do not smoke and children's rooms are generally air-freshened more, often. These factors may contribute to indifference in respiratory function tests. Higher respiratory function in boys may be a result of gender differences. As a result of this study, it can be concluded that these children (9-1 1 aged) do not expose to smoke in indoor environment at a level that may affect their respiratory functions. However, it is difficult to predict the effects of passive smoking during childhood on health during subsequent years. For these reason, longitidinal studies would give reliable results in this matter. 40