Kur'an'da tüm fenomenleriyle aile
Family with all phenomena in the Qur'an
  1. Tez No: 587706
  2. Yazar: GÜLER ÖRNEK TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanların dünya ve ahiret saadetlerini sağlama amacı taşıyan İslam dininin bu amaca ulaşma noktasında görev ve sorumluluklar yüklediği kurumların başında aile gelmektedir. Aile, kişinin içinde huzur bulduğu, biyolojik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılandığı en güzel ortamdır. Kur'an-ı Kerim'de de bu durum birçok ayette dile getirilmiş ve İslam'da aile mefhumuna ilişkin pek çok konuda iki yüzün üzerinde ayet nazil olmuştur. Kur'an'da Tüm Fenomenleriyle Aile adlı çalışmamız da İslam'da önemli bir yeri olan aile kurumunun Kur'an merkezli ele alınmasından oluşmaktadır.Kur'anî perspektiften aile bireylerinin birbirlerine karşı sorumlulukları, evlilik, boşanma, şefkat ve merhamet örneği aileler, Peygamber ailelerinden dinî ve sosyal hayata dair örnekler, Hz. Peygamber'in aile reisliği, eşleriyle olan diyaloğu ve çocuklarına yönelik tutumu gibi konular tahlil edilerek Kur'an merkezli değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Kur'an'da Aile Kavramı Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler ve Aile Hayatları üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde Kur'an'da evlenme ve boşanma üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Kur'an'da aile fertlerinin hak ve sorumlulukları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Thefamily is at theforefront of theinstitutionswheretheIslamicreligion, whichcarriesthepurpose of providingthe world andtheaftermath of thepeople, fulfill sduties and responsibilities in reaching this goal. The family is thenicest place to meet your biological and psychological needs that you find peace in.This situation has been mentioned in many verses in the Qur'an and there have been more than two hundred verses in many issues related to the notion of family in Islam. Our work named family with all phenomenons in the Qur'an is based on the Qur'anic entered treatment of the family institution which has an important place in allsocieties. Family concept with all phenomena in ourwork, responsibilities of family members to wards each other from the Qur'an perspective, families of marriage, divorce, compassion and compassion families, examples of religiousandsocial life from Prophet's family, Thesubject of the Prophet's family, his dialoguewith his spouses, and his attitude o wards his children were examined andanalyzed in the Qur'an. Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction part, information about the subject, aim, importance and method of the research is given. In the first chapter, the concept of family in the Qur'an is examined through the prophets and family lives mentioned in the Qur'an. In the second chapter, the marriage and divorce are discussed in the Qur'an. In the last section, the rights and responsibilities of family members are discussed in the Qur'an.