Okul öncesi 5-6 yaş grubu öğrencilerinin bireysel olarak ve grupla dinledikleri klasik ve dijital hikâyeleri anlama düzeyleri üzerine bir inceleme
A revi̇ew on levels of pre-school 5-6 age group students' comprehensi̇on of li̇steni̇ng to classi̇cal and di̇gi̇tal stori̇es indi̇vi̇dually and i̇n groups
- Tez No: 587707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EKİNCİ ÇELİKPAZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında okul öncesi dönem 5-6 yaş grubu öğrencilerin kendi yaş ve seviyelerine uygun olarak hazırlanmış klasik ve dijital hikâyeleri bireysel ve grupla dinleme durumlarına göre anlama düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. 2018-2019eğitim-öğretim yılında yürütülen araştırmanın çalışma grubunu 60-72 ay aralığındaki 50 anasınıfı öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada aynı yayınevine ait toplam 4 hikâye kullanılmıştır. 2 klasik hikâye ve 2 dijital hikâye öğrencilere 5 hafta boyunca okunarak süreç video ile kayıt altına alınmıştır. Grupla ve bireysel hikâye dinlerken davranışlarının çözümlenmesi için video kayıtlarından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin dijital hikâyeleri anlama sorularından aldıkları toplam puan 9.72 iken, klasik hikâyelerde ise 7.92 şeklinde bulunmuştur. Öğrencilerin dijital hikâye dinleme sürecine daha çok ilgi duyduğu ve dikkatli dinlediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Klasik hikâyelerin bireysel ve grupla dinleme bakımından incelenmesi sonucunda grup puanları 8.32, bireysel puanlar 7.52 iken; dijital hikâyelerin ise grup puanları 9.50, bireysel puanlar ise 9.94 şeklindedir. Tablet kullanarak bireysel hikâye dinlemenin öğrencilerin anlama düzeylerini arttırdığı, öğrencilerin grupla hikâye dinlerken birbirlerinden etkilenerek bedensel davranışlarında artış olduğu, bireysel dinlemelerde daha hareketsiz oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the level of the students' comprehension questions of classical and digital stories according to their individual and group listening status. The screening model was used in the study. The study group of the study, which was conducted in the 2018-2019 academic year, consists of 50 pre-school students with a range of 60-72 months. 4 stories belonging to the same publisher were used. 2 classical and 2 digital stories were recorded throught5 weeks. Video recordings were used to analyze the behavior of students while listening to storiesin groups and individually. As a result of the research, the total score obtained from the students' comprehension questions of digital stories was 9.72 while it was 7.92 in the classic stories. It was concluded that the students were more interested in the digital story-listening process and listened carefully. As a result of examining the classic stories in terms of individual and group listening, group scores were 8.32 and individual scores were 7.52; and the digital scores of the group were 9.50 and 9.94, respectively. It was concluded that listening to individual stories using the tablet increased the students' level of comprehension, students were affected by each other while the group was listening to the story and their physical behavior was increased and they were more immobile during individual listening.