Patella ve patellafemoral bölge anatomisinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the patella and patellafemoral region with magnetic resonance imaging
- Tez No: 587716
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma sağlıklı yetişkinlerde diz eklem anatomisini ve morfometrisini Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemi ile tanımlamak, Türk toplumuna ait patella tiplerini, patella yüksekliğini ve kondromalazi patella bulgusunun her iki cinsiyette belirlemek, cinsiyet ile yaş grupları arasındaki farklılıkları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma rekrospektif bir çalışma olup Kozan Devlet Hastanesi'ne Ocak 2015-Aralık 2017 tarihleri arasında, diz ekleminde çeşitli yakınmalarla ve farklı ön tanılar ile Ortopedi Polikliniği'ne başvuran 18-81 yaş arası 256 kişi (122 kadın, 134 erkek) dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to define knee joint anatomy and morphometry in healthy adults with Magnetic Resonance Imaging (MRI) and to evaluate the differences between gender and age groups, and to determine the patella types of Turkish population, patella height index and patellar chondromalacia sign in two genders. The study was a retrospective study. In this study, two hundred and fifty-six healthy subjects, one hundred twenty-two females and one hundred thirty-four males aged between 18 and 81 who presented with various knee joint complaints and preliminary diagnosis to the Orthopedics Clinic in Kozan State Hospital between January 2015 and December 2017 were evaluated.