Unikompartmental diz artroplastisinin patellofemoral dizilim üzerine etkisi
The effect of unicompartmental knee arthroplasty on patellofemoral alignment
  1. Tez No: 927056
  2. Yazar: BİLAL BEDİRHAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Patellofemoral ağrı sendromu dizilim bozukluğu, diz çevresi kas disfonksiyonları, osteoartrit gibi bir çok nedenden dolayı gelişen diz önü ağrısı ile karakterize bir rahatsızlıktır. Orta ve ileri yaşlarda diz osteoartritinin tedavisinde unikompartmental diz protezi uygun hasta seçimi ile etkili bir tedavi yöntemi haline gelmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde yapılan çimentolu Oxford faz 3 unikompartmental diz protezi yapılan hastaları retrospektif olarak değerlendirdik. Amacımız hastaların klinik sonuçlarının patellofemoral bölge sorunlarına olan etkisini ve patellofemoral bölge dizilimini koronal, sagittal ve aksiyel planda oluşturduğu değişiklikleri değerlendirmektir. Materyal Metod: Ocak 2016 – Aralık 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde unikompartmental diz artroplastisi operasyonu uygulanan 44 hasta dahil edildi. Ortalama takip süresi 28,8 ay, vücut kitle indeksi 28,55±3,18, ortalama yaşı 58,43±7,37 olarak saptandı. Bulgular: Hastaların operasyon öncesi Oxford Diz Skoru ortalama 55,27 iken operasyon sonrası 81,59 saptandı. Ameliyat öncesi ve sonrası puanlar arasında farklılık istatistiksel olarak anlamlı (p=0,000) olarak bulundu. Hastaların Diz Cemiyeti skoru ise preoperatif 13,57, postoperatif skoru ise 37,32 idi. Ameliyat öncesi ve sonrası puanlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı (p=0,000) bulundu. Kujala skoru ise ameliyat öncesi döneme göre istatistiksel olarak anlamlı (p=0,000) olmakla birlikte ortalama 55,14, sonrasında ise 71,77 idi. Hastaların postoperatif uyum açısı ameliyat öncesi dönemde ortalama 12,58 olup ameliyat sonrası dönemde 9,98 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Abstract Patellofemoral pain syndrome is a clinical entity characterized by anterior knee pain, often arising from a complex interplay of factors including malalignment, periarticular muscle dysfunction, and osteoarthritis. Unicompartmental knee arthroplasty (UKA) has emerged as an effective treatment option for medial compartmental osteoarthritis, particularly in middle-aged and older patients, when patient selection criteria are carefully met. This retrospective study aimed to evaluate the impact of UKA on clinical outcomes and patellofemoral alignment in patients who underwent cemented Oxford Phase 3 UKA. Specifically, we assessed changes in patellofemoral alignment in the coronal, sagittal, and axial planes. Materials and Methods: A retrospective study was conducted on 44 patients who underwent unicompartmental knee arthroplasty at our institution between January 2016 and December 2022. The mean follow-up period was 28.8 months. Patient demographics included a mean age of 58.43±7.37 years and a mean body mass index of 28.55±3.18 kg/m². Results: Preoperative Oxford Knee Score (55.27) improved significantly postoperatively (81.59, p=0.000). Similar improvements were observed in Knee Society Score (13.57 vs. 37.32, p=0.000) and Kujala score (55.14 vs. 71.77, p=0.000).