Comparison of muscle oxygenation and total hemoglobin levels during isokinetic concentric and eccentric contraction at different speeds in athletes
Sporcularda farklı hızlarda izokinetik konsantrik ve eksentrik kasılma anında kas oksijenasyon ve toplam hemoglobin düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 877889
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç İzokinetik dinamometri kullanılarak, farklı hızlarda ve kasılma türlerinde çeşitli kasların metabolik özellikleri hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu bilgiler, özel rehabilitasyon programlarının tasarlanmasında, yaralanmaların önlenmesine yönelik stratejilerin uygulanmasında ve farklı popülasyonlarda performansı artırmayı amaçlayan etkili kişiselleştirilmiş antrenman rejimlerinde faydalı olabilir. Öte yandan, Yakın Kızılötesi spektroskopisi (NIRS), farklı egzersiz modalitelerinde lokal kas oksidatif metabolizmasını ölçme özelliği nedeniyle popülerlik kazanmıştır. NIRS, noninvaziv bir optik yöntem olarak kullanılmaktadır. Kas oksijen satürasyonunun (SmO2) ve toplam hemoglobin (tHb) seviyelerinin sürekli olarak izlenmesini sağlar. SmO2, kasların oksijeni nasıl kullandığını ve aldığını değerlendirmeyi, kasta oksijen alımı ve kullanımı arasındaki dengeyi belirlemeyi amaçlarken, tHb ölçümleri küçük kan damarlarının hacmindeki değişiklikleri göstermektedir. Bu fizyolojik değerlendirmeden yararlanarak antrenman verimliliğini artırmak ve kuvvet gelişimini en üst düzeye çıkarmak mümkündür. Minimum yorgunlukla metabolik stresin büyüklüğüne ve süresine ulaşmak için tasarlanmış özel protokoller hakkında literatüre değerli bilgiler sağlayacaktır. Ayrıca, özellikle ön çapraz bağ rehabilitasyonu bağlamında, antrenman ve toparlanma için gelecekteki önerilerin yolunu açacaktır. SmO2 ve tHb seviyelerinin ölçümü önemli olmasına rağmen, bu konuda çok az çalışma vardır. Farklı hızlarda (60, 180, 300°/s) izokinetik kasılma sırasında VL ve biseps femorisin (BF) SmO2 ve tHb düzeylerine ilişkin literatürde eksiklik bulunmaktadır. Ayrıca, bu parametre ölçümlerinin farklı fiziksel uygunluk seviyelerine sahip bireylerdeki etkilerini araştırmak önemlidir, çünkü farklı bireyler kas kasılma modellerinde farklılıklar gösterebilir ve bu da potansiyel olarak kas grupları arasında SmO2 ve tHb seviyelerinde farklılıklara neden olabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, fiziksel inaktifliğin iskelet kası metabolizması üzerindeki büyük etkisini vurgulamakta ve enerji dengesi korunmadığında yağ birikiminin artmasına ve kas kütlesi kaybına yol açtığını ortaya koymaktadır. Bunun aksine, aerobik egzersiz sporcuların fiziksel işlevlerini iyileştirir ve iskelet kası oksijen içeriğini artırır. Literatürde, NIRS kullanarak sedanter ve sporcular arasında maksimal diz çevresi kaslarında CON ve ECC kasılmalarını karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, dominant bacakta VL ve BF kas kuvveti, gücü ve dayanıklılığını ölçerken, 60, 180 ve 300°/s hızlarda maksimal CON ve ECC kasılmaları sırasında SmO2 ve tHb seviyelerindeki değişiklikleri araştırmaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı, sağlıklı sedanter bireyler ve sporcular arasında farklı kasılma türleri (CON ve ECC) ve hızları (60, 180, 300°/s) arasındaki SmO2 ve tHb yanıtlarını karşılaştırmak ve analiz etmektir. Bu sayede, bu bilgilerin sadece düzenli antrenman yapan bireyler için değil, sedanter bireyler için de anlaşılabilir olması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamıza yaş ortalaması 17,53±1,50 (yıl); vücut kitle indeksi (VKİ) 22,9±1,7 (kg/m2); yağ yüzdesi;11,26±4,44 (%); spora başlama yaşı; 10,70±2,59 (yıl) olan 17 lisanslı profesyonel voleybol sporcusu, ve Yaş; 18.21±1.57 (yıl); VKİ; 22.01±2.27 (kg/m2); yağ yüzdesi 16.92±5.75 (%) ve düzenli fiziksel aktivitesi olmayan 14 sağlıklı sedanter birey dahil edilmiştir. Gereç ve Yöntem Dahil edilme kriterlerinden, son 1 yıldır düzenli spor yapan lisanslı sporcular ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'ne (IPAQ-kısa form (SF)) göre sedanter olanlar bu çalışmaya dahil edilmiştir. 15-69 yaş arası bireylerde fiziksel aktivite ve sedanter davranışı değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir öz değerlendirme aracıdır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için IPAQ-SF-T'nin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Anket 7 sorudan oluşmaktadır. Katılımcılar ne sıklıkla fiziksel aktivitede bulunduklarını bildirmişlerdir. Ardından, orijinal IPAQ-SF puanlama protokolünü izleyerek haftalık toplam metabolik eşdeğer görevlerine göre 3 kategoriye ayrılmışlardır. İnaktif: Haftada 600 MET dakikadan daha az süre ile, Minimal düzeyde aktif: Haftada 600 ila 3000 MET-dakika arasında. Yüksek düzeyde aktif: Haftada 3000 MET-dakikayı aşan. Fiziksel aktivitesi çok az olan ya da hiç olmayan katılımcılar sedanter grupta kategorize edilmiştir. Çalışma onayı için 26 Aralık 2023 tarihinde etik kuruldan izin alınmıştır. Çalışmaya başlamadan önce sporculara ve sağlıklı sedanter bireylere çalışmanın içeriği hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Katılımcılar ilgili formları okuyup imzalayarak anladıklarını ve kabul ettiklerini teyit etmişlerdir. Değerlendirmeler Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Sporcu Sağlığı Birimi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki katılımcılara değerlendirmelerden önce bisiklet ergometresi kullanılarak 5 dakikalık bir ısınma seansı uygulanmıştır. Katılımcılara TANITA BC 418 vücut vi kompozisyon cihazı kullanılarak segmental vücut analizi yapılmıştır. Toplam vücut ağırlığı, farklı segmentlerdeki yağ kütlesi (sağ ve sol taraflar, üst ve alt ekstremiteler ve gövde), segmental yağ yüzdesi, belirli vücut segmentlerindeki kas kütlesi, VKİ, bel-kalça oranı gibi ölçümler TANITA kullanılarak kaydedilmiştir. Analizler için sadece toplam vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve VKİ ile ilgili veriler analizlere dahil edilmiştir. NIRS cihazını takmadan önce, VL ve BF kasları üzerindeki deri kıvrım kalınlığı bir kumpas (model: 12- 1110) kullanılarak ölçülmüştür. Hem BF hem de VL kasları için ayrı ayrı deri kıvrım kalınlığı iki ölçümün ortalaması alınarak belirlenmiştir. Ölçülen deri kıvrımı kalınlığı ikiye bölünmüştür. Bu bölme işlemi yağ dokusunun kalınlığını hesaplamayı amaçlamıştır. Ölçümler NIRS cihazının bulunduğu yerde bir kumpas kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler, Uluslararası Kinantropometri İlerleme Derneği (ISAK) protokolünde sağlanan yönergelere bağlı kalmıştır. ISAK antropometrik standartlar konusunda global olarak tanınan bir otoritedir. CON ve ECC, Humac CYBEX Norm İzokinetik sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme iki bölümden oluşmuştur: kuadriseps kaslarının oturur pozisyonda değerlendirilmesi ve hamstring kaslarının yüzüstü pozisyonda değerlendirilmesidir. Test seansı sırasında Train.Red sensörleri, özel olarak tasarlanmış uyarlanabilir bir bant kullanılarak, özellikle VL ve BF'yi hedef alacak şekilde katılımcıların dominant bacağına yerleştirilmiştir. Her iki kas için konumlandırma, Scott Cocking tarafından yürütülen bir Elektromiyografi çalışmasından elde edilen bulgulara göre belirlenmiştir. Dinamometre kalibrasyonu ürünün kılavuzuna göre ayarlanmıştır. Kuadriseps kasılması sırasında, katılımcılar otururken bir kayış kullanılarak sandalyeye bağlanmıştır. Daha sonra katılımcılara dinamometre sandalyesinin kenarlarını elle kavramaları talimatı verilmiştir. Kompansatuar hareketlerden kaçınmak için pelvis ve toraks sıkıca desteklenmiş ve stabilize edilmiştir. Uyluk üzerine bir kemer yerleştirilmiştir. Kuadriseps-patella tendonunun bağlantı noktasının 3 cm yukarısına yerleştirilmiştir. Ek olarak, dinamometrenin rotasyon ekseni hizalandı. Bu hizalama femoral eklem ekseni ile sağlandı. Ayak bileği pedleri pozisyonlandırıldı. Bunlar lateral malleolün yaklaşık iki parmak genişliğinde yukarısına yerleştirildi. Ayrıca, katılımcının konfor seviyesine göre modifiye edilmiştir. Diz hareketinin kapsamı, yani hareket açıklığı belirlenmiştir. CON kasılmaları için 90 derece fleksiyon pozisyonundan 0 derece ekstansiyon pozisyonuna ve ECC kasılmaları için 90°'den 10°'ye ayarlanmıştır. Tüm testlerde, ekstremitenin ağırlığı tarafından uygulanan yerçekimi kuvvetini dengelemek için ' gravity kompanzasyon' fonksiyonu etkinleştirilmiştir. Kuadriseps kasının VL kısmını hedeflemek için, NIRS sensörü anterior superior iliak spine'den patellanın superior lateral kenarına kadar olan mesafenin üçte ikisine yerleştirilmiştir. Kuadriseps kası farklı hızlarda bir dizi testle değerlendirilmiştir: Başlangıçta, maksimal CON kasılması için yavaş olarak kabul edilen saniyede 60 derece (60°/s) hızda 5 tekrar gerçekleştirilmiştir. Bunu saniyede 180 derecelik (180°/s) orta hızda 10 tekrar ve ardından saniyede 300 derecelik (300°/s) yüksek hızda 15 tekrar yapmıştır. Daha sonra, maksimal ECC kasılması için 60°/s hızda 5 tekrar gerçekleştirilmiştir. Ardından, aynı kas grubu için 60°/s hızda ECC kasılmaları yapılmıştır. Hamstring kasının izokinetik değerlendirmeleri için dinamometre kalibrasyonu üretici kılavuzuna göre yapılmıştır. Gereksiz kas alımını en aza indirmek ve hareketi diz eklemine odaklamak için pelvis ve diz üzerinde ayarlamalar yapılmıştır. Yüzüstü pozisyonda, pelvis bir kemerle sabitlenerek kalça 180 derece hizalandı. Dinamometrenin rotasyon ekseni femoral eklem ekseni ile hizalanmıştır. Medial malleolün yaklaşık 3 cm yukarısına, katılımcının ayağını rahatça yerleştirecek şekilde bir ayak bileği pedi yerleştirilmiştir. Hareket aralığı CON kasılmaları için 0° diz ekstansiyonundan (başlangıç pozisyonu) 90° diz fleksiyonuna ve ECC kasılmaları için 90°'den 10°'ye ayarlanmıştır. Gravitasyonel etkileri kompanse etme işlevi etkinleştirilmiştir. Hamstring kasının BF kısmı için NIRS sensörü, iskial tüberositeden lateral patellanın orta noktasına kadar olan orta nokta mesafesine yerleştirilmiştir. Hamstring kasları bir dizi testle değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Buna 60°/s'de (düşük hızda) 5 tekrarlı maksimal CON kasılmaları, ardından 180°/s'de (orta hızda) 10 tekrar ve daha sonra 300°'de (yüksek hızda) 15 tekrar yapılması dahildir. Ek olarak, 60°/s'de 5 tekrar şeklinde maksimal ECC kasılmaları gerçekleştirilmiştir. Her hızda değerlendirmeye başlamadan önce katılımcılar üç deneme tekrarı yapmıştır. Bu tekrarlar, kendi algıladıkları eforun %50'sine denk gelen submaksimal yoğunlukta gerçekleştirilmiştir. Bu, katılımcıların prosedüre aşina olmalarını ve etkili bir şekilde ısınmalarını sağlamıştır. Submaksimal denemeler arasındaki aralıklarda 30 saniyelik bir ara verilmiştir. Ayrıca, her test hızı arasında 1 dakikalık bir dinlenme süresi sağlanmıştır. Her değerlendirmeden önce katılımcılara sözlü talimatlar verilmiştir. Bu talimatlar standartlaştırılmış ve maksimal efor sarf edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Katılımcılara bu eforu tüm hareket aralığı boyunca sürdürmeleri talimatı verilmiştir. Kas-iskelet yorgunluğunu azaltmak için iki pozisyon arasında 10 dakikalık bir dinlenme süresi verilmiştir. Her bir izokinetik açısal hız için her bir tekrardaki tepe torku Nm/kg cinsinden kaydedilmiştir. Bu çalışmada Train.Red FYER NIRS cihazını kullandık. Bu cihaz sürekli dalga NIRS sensörü olarak fonksiyon görmektedir. Bu sensörde 760 nm ve 850 nm olmak üzere iki farklı dalga boyunda ışık yayan bir ışık yayan diyot bulunmaktadır. Ayrıca 35 mm'lik bir orta aralıkta konumlandırılmış 64 pikselli bir çizgi alıcıya sahiptir. Gönderici ve alıcı arasındaki bu mesafe, interpod mesafe diye adlandırılmaktadır. Sonuç olarak, penetrasyon derinliği bu mesafenin yaklaşık yarısı olarak hesaplanmıştır. Bu da toplamda 17,5 mm'ye denk gelmektedir. Bu çalışmaya dahil edilen tüm katılımcıların deri altı yağ kalınlığı NIRS cihazının bulunduğu yerde 17,5 mm'nin altındaydı. Sensör bir mobil telefon uygulamasına bağlanmıştır. Bu sayede verilerin toplanması ve aktarılması mümkün olmuştur. Veriler 10Hz hızında örneklenmiştir. Cihaz, O2Hb, HHb, SmO2 ve tHb'nin mutlak seviyelerini belirlemek için modifiye Beer-Lambert yasasına göre çalışmıştır. • O2Hb: Mikrovaskülatürdeki oksijen kaynağını yansıtan oksijenli bir Hb'dir. • HHb: Mikrovasküler oksijen ekstraksiyonunu yansıtan deoksijenlenmiş Hb'dir. viii • SmO2: Kas oksijen satürasyonu olarak adlandırılır ve kaslara ne kadar oksijen verildiğini ve ne kadarının kullanıldığını değerlendirmek için kullanılır. İskelet kaslarının küçük kan damarları içinde yüzde olarak ölçülür ve SmO2= [(O2Hb)/(tHb)]*100 şeklinde ifade edilir. • tHb: Total Hb konsantrasyonu olarak adlandırılır. Küçük kan damarlarındaki kan hacmindeki değişiklikleri değerlendirmek için kullanılır. • Hb Diff: O2Hb ve HHb arasındaki farktır. Sensörü deneklerin uyluğuna sabitlemek için özel bir kayış kullanılmıştır. Kayış gerilebilir kumaştan yapılmıştır, stabiliteyi sağlamak ve bacak üzerinde kaymayı önlemek için dört kaymaz silikon şerit içermektedir. Bulgular Sonuçlara göre, elit voleybol sporcuları ile sağlıklı sedanter bireyler arasında yaş ve VKİ açısından fark yoktur (p>0.05). Ancak, elit voleybol sporcuları ile sağlıklı sedanter bireyler karşılaştırıldığında vücut ağırlığı ve boy uzunluğunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). VL için, 60°/sn hızda CON ve ECC kasılmalarının etkileri karşılaştırıldığında, tHb, O2Hb ve Hb Diff seviyelerinin aynı hızda CON'da ECC'ye kıyasla daha yüksek olduğu, SmO2 ve HHb'de ise anlamlı bir fark bulunamadığı görülmüştür. Ek olarak, gruplar arasında Hb Diff, tHb, O2Hb ve HHb açısından fark bulunmuştur. Voleybol sporcularının toplam kan akışı ölçümleri sedanter bireylerden daha yüksekti. BF için, CON ve ECC karşılaştırıldığında, Hb Diff voleybolcularda CON ve ECC 60°/sn sırasında sedanter bireylere kıyasla daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate potential differences in muscle oxygen saturation (SmO2) and total hemoglobin level (tHb) within the vastus lateralis (VL) and biceps femoris (BF) muscles, between sedentary individuals and athletes during isokinetic maximal concentric (CON) and eccentric (ECC) contractions executed at 60, 180, 300°/sec speeds. The study included 17 male volleyball athletes with a mean age of 17.53±1.50 years and 14 healthy sedentary individuals with a mean age of 18.21±1.57 years. Body composition was assessed by body analysis scale, and adipose tissue thickness was measured by skinfold caliper. Isokinetic CON and ECC contractions were performed with a Cybex NORM® by Humac CA, USA. Quadriceps contractions were performed in a seated position and hamstring contractions in a prone position. For measuring SmO2 and tHb Train.Red sensor, was placed on the participant's dominant leg, specifically targeting the VL and BF. According to the results, in the VL CON, SmO2, tHb and oxygenated hemoglobin (O2Hb) levels at a velocity of 300°/sec were significantly (p 0.05) among the speeds.