Farklı tanen kaynakları kullanılarak hazırlanan rasyonların tiftik keçilerinde yem tüketimi. canlı ağırlık artışı, tiftik verimi ve kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 58778
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞEKER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Farklı Tanen Kaynaklan Kullanılarak Hazırlanan Rasyonların Tiftik Keçilerinde Yem Tüketimi, Canlı Ağırlık Artışı, Tiftik Verimi ve Kalitesi Üzerine Etkisi Üç farklı deneme halinde yürütülen bu araştırma; tanen ihtiva eden ve hayvan beslemede optimum düzeyde kullanılmayan meşe yaprağı, süpürge dansı (Sorghum vulgare) ve hiç kullanılmayan çay fabrikası atığının yem değerinin belirlenmesi ve Ankara keçilerinin beslenmesinde kullanılabilirliğinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın 1. denemesinde yem maddelerinin tanen, ham besin maddeleri ve hücre duvarı analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonunda yulaf hasılı, meşe yaprağı, süpürge dansı ve çay fabrikası atığının kuru madde esasına göre belirlenen tanen düzeyleri sırasıyla; %0.292, 8.020, 3.220 ve 7.890; ham protein değerleri aynı sırada %12.85, 11.47, 1 1.22 ve 13.62 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın 2. denemesinde klasik sindirim denemesi ile yulaf hasılı, meşe yaprağı, süpürge dansı ve çay fabrikası angınının sindirilme dereceleri belirlenmiştir. Denemede her yem maddesi için 4 baş 1.5 yaşlı Akkaraman toklu kullanılmıştır, çay fabrikası atığı hayvanlarda toksik etki oluşturması nedeniyle denemede kullanılamamıştır. Yulaf hasılı, meşe yaprağı ve süpürge dansının kuru maddesinin sindirilme dereceleri sırasıyla; % 56.30, 51.59 ve 43.58 olarak bulunmuştur. Meşe yaprağı ile yulaf hasılı ve süpürge dansının kuru maddelerinin sindirilme dereceleri arasında farklılık bulunmazken (P>0.05), yulaf hasılı ile süpürge dansı arasında farklılık tesbit edilmiştir (P0.05) farklılığa rastlanmamıştır. Bu araştırma ile Ankara keçilerinde kaba yem olarak meşe yapraklarının yulaf hasılı gibi orta kalitede sayılabilecek kaba yemler yerine, süpürge dansının ise konsantre yeme katılarak verildiğinde yem tüketimi ve canlı ağırlık artışının olumsuz yönde etkilenmeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Effects of Rations Including Different Tannin Sources on Feed Consuption, Body Weight Gain, Mohair Production and Quality of Angora Goats”This study was caried to determine the feeding values of different tanen sources in feeding Angora goats. For this purğose Quercus leaves, Local Sorghum vulgare and wastes of tea industry were used in three different experiments. In experiment 1. tannin and crude nutrition values of feed sources and cell wall analysis determined. Acording to analysis, the tanin contents in dry matter, Oat hay, Quercus leaves, Local Sorghum vulgare and tea wastes wre found 0.292 %, 8.020 %, 3.220 %, 7.890 % and crude protein contents in dry matter were found 12.85 %, 1 1.47 %, 1 1.22 % and 13.62 % respectively. In experiment 2, degrees of Oat hay, Quercus leaves, Local Sorghum vulgare and Tea wastes were determined in experiment, 4 Akkaraman sheep at 1 8 mounth age were treated for each feed sources except Tea wastes because of having toxic effects on sheep. Digestion degrees in dry matter of Oat hay, Quercus leaves and Local Sorghum vulgare were found 56.30 %, 51.59 % and 43.58 % respectively. There wasn't differences between Quercus leaves and Oat hay with Local Sorghum vulgare (P>0.05) but there was different between Oat hay and Local Sorghum vulgare (P0.05). In this study, it was concluded that Quercus Leaves as forage instead of Oat hay with middle qulity would able to used in rations and sorghum vulgare could be added to concentrated feed of Angora goats, the effects of the replacement of these feed materials on feed consumption and weigh gain weren't significant 44