Art Nouveau bağlamında exlibris sanatı
Art of bookplate in the context of Art Nouveau
- Tez No: 587796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde öncelikle exlibris ve Art Nouveau'nun tarihsel sürecinin anlatılmasının yanı sıra özellikle Art Nouveau döneminde ortaya çıkan exlibrisler incelenmiş ve örneklerine yer verilmiştir. Art Nouveau, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın sonları arasında tüm Avrupa ve Birleşik Devletlerde büyük ün kazanan dekoratif bir üsluptur. En belirgin özellikleri zarif, dalgalı çizgiler, bitki motifleri, hayvan ve kadın figürlerinin kullanılmış olmasıdır. Bu dönemde eserlerde anlatılan konudan çok göze hoş görünmesi esas alınmıştır. Exlibris, kitabın sahibini tanıtan, kitabın iç kısmına damgalanan ve kişiye özel tasarlanan özgün tasarımlardır. Tarihte en eski exlibrisin M.Ö. 1400 yıllarından Mısır Kralı III. Amenhotep'e (Firavun III. Amenhophis) ait olduğu bilinmektedir. Exlibris Art Nouveau döneminde yani 19. yüzyılda altın çağını yaşamıştır. Bu dönemde resimli exlibrisler ortaya çıkmış ve yine aynı dönemde kitaba yapıştırılma işlevinin dışında, biriktirme objesi olarak da algılanmaya başlanmıştır. Exlibris koleksiyonculuğuna olan ilgi artmıştır. Exlibrisle ilgilenenler topluluklar kurulmuş ve dergiler yayınlanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the characteristic of Bookplate and Art Nouveau is commentated and the relevant examples are given in the pages. Art Noveau is an crucial decorative pattern which took place in between late 19th century and 20th century among the Europe and the United States. The gracious sinuous drawings and the motives of various plants, animal and the women are the most significant features in this period. In this stage the beauty of the works of art is more important than the story which is told in these works. The Bookplate, is a design which introduce the owner of the book and also is a specific design belonging to the one person. It is known that the oldest exlibris were Made in B.C. 1400 by the king of Egypt Amenhotep III. (Also known As Pharaoh Amenhophis). The Bookplate as picture were appeared in their heyday which is in 19th century and they are also considered as something which can be collected by the people, and the collecting of Bookplate were begun in this era. People had huge interest in collecting these arts, henceforth they published magazines and created communities about Bookplate.