Ankara Beypazarı linyitlerinin yakılması sonucu oluşan kükürt oksitlerin kireç ile tutulma yöntemlerinin incelenmesi
An Invastigation of methods for fixation with line of sulfur oxides formed by the combustion of Ankara-Beypazarı lignites
- Tez No: 3387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
-ııı- ANKARA BEYPAZARI LİNYİTLERİNİN YAKILMASI SONUCU OLUŞAN KÜKÜRT OKSİTLERİN KİREÇ ÎLE TUTULMA YÖNTEMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer GENCER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET Ankara-Beypazarı kömürleri, yüksek kükürt içerikle ri nedeni ile, hava kirliliği yoğun olan Ankara'da ev ya kıtı olarak kullanılamamaktadır. Bu tür linyitlerin.ısın ma amacı ile yakılmaları sırasında baca gazları ile at mosfere atılan SO miktarının azaltılması? kömür./ bir ön işlemden geçirilerek veya yanma kamarasına Sorbent katı larak sağlanabilmektedir. Bu çalışmada; Sorbent olarak kullanılan kireç, Anka- ra-Beypazarı parça kömürü ve bu kömür biriketleri içeri sine değişen Ca/S oranlarında ilave edilmiştir. Kireçli, parça kömür ve biriketler ızgaralı bir so bada yakılarak ısıl verimleri ve külde tutulan kükürt mik tarları bulunmuştur. Böylece iki farklı kireç ilave yön teminin, ısıl verime ve tutulan kükürt miktarına etkisi incelenmiştir.-IV- Ankara-Beypazarı kömüründeki toplam kükürdün çok bü yük bir kısmı, yanar kükürt olduğu için çalışmalarda top lam kükürt temel alınmıştır. Deneylerin yapılmış olduğu kömürde yüksek oranda kükürt bulunması, kömür içine yük sek oranda kireç katılmasını zorunlu kılmış ve bu durum ısıl verimi olumsuz yönde etkilemiştir. Kül içinde kükürdün tutulma oranı ve ısıl verim de ğerleri göz önüne alınarak, Optimum Ca/S mol oranı parça kömür için 1.00-1.25, biriket için ise 0.95-1.15 olarak saptanmıştır. Parça kömüre 1.00-1.25 Ca/S mol oranında kireç ka tılarak, toplam kükürdün en az % 50'sinin tutulabilece ği ve kireçsiz parça kömürün ısıl veriminin en az %75'nin elde edilebileceği, biriketlere ise 0.95-1.15 Ca/S mol oranında kireç katılarak kükürdün en az % 57.5'nun tutu labileceği, ısıl verim olarak,-., kireçsiz biriketlerin yanma verimlerinin en az % 8b'nin elde edilebileceği bu lunmuştur. Buna göre yanma verimi ve kükürdün kül içinde tutul ması bakımından kirecin biriket içine katılması daha uy gun bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
-v- AN INVASTIGATION OF METHODS FOR FIXATION WITH LIME OF SULFUR OXIDES FORMED BY THE COMBUSTION OF ANKARA-BEYP AZARI LIGNITES (M.Sc. Thesis) Zafer GENCER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT Ankara-Beypazari coal can not be used as domestic fuel in Ankara where the air pollution is severe, because of its high sulfur Content. Reduction of SO amount re- leased to the atmosphere with the stack gases during combustion of such lignites for heating porposes can be achieved by pre-treating the coal or by adding Sorbent in to the combustion chamber.. In this study, lime which is used a sorbent was added in to the lump coal and the briquettes of this coal in varying Ca/& ratios. Lump coal and briquettes mixed with lime was burned in a grate-stove, and their combustion efficiency and the amount of sulfur fixed in the ash were determined. Thus, the effect of two different methods of adding lime on -“the combustion efficiency and the. sulfur.. amount. fixed. was studied.-vı- Because a great portion of the total sulfur in Anka- ra-Beypazari coal is combustible/ total sulfur value was taken as basis in the study. High sulfur content of the coal used in the experiments made it necessary to add sulfur in to the coal in large proportions and this redu ced the heat efficiency. Considering the sulfur retention and heat efficiency values, the optimum Ca/g molar ratio was determined to be 1.00-1.25 for the lump coal and 0.95-1.15 for the briquet tes. It was found that by adding lime to the lump coal in 1.00-1.25 Ca/S molar ratio, at least 50% of the total sulfur could be fixed and at least”75% of the heating efficiency of the lump coal without lime could be abtained and that by adding lime to the briquettes in 0.95-1.15 C&/B molar ratio at least 57.5% sulfur could be fixed and at least 85% Qf the heating efficiency, of the briquettes without lime could be obtained. Accordingly, considering the combustion efficiency and fixation of sulfur in the ash, the addition of lime in to briquettes is an appropriate method.