Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (1951-1968)
Turkish National Youth Association (1951-1968)
- Tez No: 587805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
1951 yılının sonunda faaliyetlerine başlayan Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı, (TMGT) yaklaşık otuz yıllık serüveninde öğrenci, işçi, köylü ve kadın gibi dönemin farklı gençlik kesimlerini ortak bir platformda bir araya getirmeyi, bu kesimlerin sorunlarına çözüm bulmayı ve hem ulusal hem de uluslararası düzeyde onları temsil etmeyi hedeflemiş bir kuruluştur. Bünyesinde farklı kuruluşları bulunduran konfederatif bir yapıya sahip olan TMGT, bu hedefleriyle bağlantılı olarak düzenli yayın faaliyetine önem vermiştir. 1957-1960 yılları arasında TMGT Gazetesi'ni, 1960-1968 yılları arasında ise Gençlik dergisini yayımlamıştır. Bu yayınları, ülke gençliğinin ilerleme ve kalkınma yolunda neler yapması gerektiğine dair görüşlerini ifade eden ve aynı zamanda bir dernek olarak bu yönde kendi faaliyetlerini duyuran bir içeriğe sahiptir. Amaç ise -onların ifadesiyle- Atatürk yolundan gidilmesi ve devrimlerin sürdürülmesiydi. Buradan hareketle bu çalışmada, TMGT'nin Türkiye'nin nasıl kalkınmış bir ülke olacağına ilişkin görüşleri, Türkiye'deki gençlerin problemlerini ne şekilde ele aldıkları ve gençlerden modernleşme yolunda neler beklediklerine dair görüşleri TMGT Gazetesi ve Gençlik dergisindeki metinlerin içerik analizi tekniğiyle incelenmesiyle tespit edilmeye çalışıldı. Genel başlıklar metinlerde yürütülen bu teknik ile belirlendi. DP'ye yönelik eleştiriler, farklı gençlik gruplarının sorunlarını ne şekilde ele aldığı, uluslararası gençlik kuruluşlarıyla kurulan ilişkilerde neye önem verildiği gibi sorulardan hareketle ilk bölümde düşüncelerini şekillendiren dünya ve o dünya içerisinde Atatürk devrimlerini sürdürme amacının neyi gerektirdiği anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Gençlik dergisi incelenerek yine TMGT'nin bu yöndeki söylemlerini analiz etmek üzere dergideki metinlerden belli temalar belirlenmiştir. Bu bölümde de derneğin ulusal ve uluslararası sorunlar karşısındaki tutumları ve gençlikten beklentileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bunun için 1960'lı yıllarda ulusal ve uluslararası planda yaşanan gelişmeleri anlamak gerekiyordu. Çünkü bu gelişmeler doğrultusunda, Atatürk devrimciliği farklı gruplar tarafından farklı biçimlerde tarif edilmeye başlamıştı. Bu yüzden çalışma boyunca gençliğe dair söylem ve eylemlerinin yanı sıra onların Atatürk devrim yolunu nasıl tanımladıklarının gösterilmesi hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Turkish National Youth Association that has started her activity at 21 December 1951 was the organization that has aimed to bring together to the different youth groups of this period like university students, women, labours and peasents and tried to find solution to their problems from her own perspectives and also represent them both at international platform and also national level. TMGT has been created as a confederation that has brought together to different organizations-not only the ones for youths- gave also priority to publications related with her aim to represent Turkish youth. TMGT has published TMGT Gazetesi between the period of 1957 and 1960 and then continued with Gençlik jounal from 1960 to 1968. These publications has a content that involved her view related with the roles of Turkish youths on the way of national improvement and development process and also has been tried to announce her own activities on the way of modernization. Her aim was –from her own statement- to keep going on the way of Atatürk and sustain his reforms. From this point of view, in this thesis, her views on how to Turkey can be a developed countries, what are the problems of youths in Turkey and what is expected from youths on the way of modernization has been tried to analyse with the method of content analysis on TMGT Gazetesi and Gençlik journal. General titles has been selected with this method. Critics to last period of Democrat Party (DP) regime, problems of different youth groups in this period and her relations with international youth organization has been analysed in first chapter and this way, has been tried to understand her aim to maintain Atatürk reformism. Secondly, with the same method on Gençlik journal, has been selected some themes as an indication of this Atatürk reformism and tried to understand her view related with youth problems and discourses on the way of modernisation. This chapter has also tried to analyse attitudes of this confederation on not only national issues but also international ones and her advices to different youth groups. It has also needed to understand national and international dynamics of 1960s. Because, in this period of time, Atatürk reformism was shaped differently from different groups. So I have also tried to analyse her way of Atatürk reformism at this period of time.