Kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasında idari yargının rolü
The role of administrative judiciary in protection of personal rights and freedoms
- Tez No: 587804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SACİT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kişi hak ve özgürlükleri, sosyal ve ekonomik haklar ile siyasi haklardan farklı olarak yalnızca kişiye özgü ve kişinin maddi ve manevi varlığının gelişimini amaçlayan hak ve özgürlükleri kapsamaktadır.Kişi hak ve özgürlükleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası alanda tarafı olduğumuz birçok sözleşmeyle koruma altına alınmış olup, ulusal hukukumuzda da kişinin hakları ve ödevleri başlığı altında 1982 Anayasası'nda yer verilerek koruma altına alınmıştır. İdari yargıda, kamu gücünü elinde bulunduran makamların yetkileri kamu yararı gereği sınırlandırılarak kişi hak ve özgürlüklerinin ihlaline sebep olan işlem ve eylemleri yargılama yoluyla denetlenir. İdari yargıdaki bu denetleme aşamasında yargı makamlarının göz önünde bulundurması gereken ilkeler ve uyması gereken hükümler bulunmaktadır. Hukuk devleti ilkesinin temellerinden olan hukukun genel ilkeleri ve adil yargılanma ilkesi, eşitlik ilkesi, bağımsız ve tarafsız yargı ilkesi, kanuni hakim güvencesi gibi ilkeler göz önünde bulundurularak yapılan idari yargılama; hak ve özgürlüklerin ihlaline sebep olan durumun etkin bir şekilde ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Individual rights and freedoms only involve the rights and freedoms that aim to improve one's material and moral existence and are specific to that particular individual unlike social, economic and political rights and freedoms. Individual rights and freedoms are protected under many agreements that we are a party to in the international arena such as the European Convention on Human Rights and are also protected in our national law, under the title of rights and duties of the individual in the 1982 Constitution Act. In administrative jurisdiction, the powers of the authorities holding the public power are limited by public interest and the actions and operations that cause a violation of individual rights and freedoms are audited by trial. There are principles and provisions that have to be in consideration by judicial authorities in this auditing process of administrative jurisdiction. Administrative jurisdiction held by taking principles into consideration such as the general principles of law and principles of fair trial, the principle of equality, the principle of independent and impartial judiciary, the administrative judiciary that are among the foundational principles of the state of law, aim to effectively eliminate the situation that causes a violation of rights and freedoms.